Toplam verimli bakım ve bir firma örneği
Total productivity maintanence and a sample company
- Tez No: 210773
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yönetim teorilerinin ortaya çıkısından günümüze kadar bu alanda birçok gelismeyasanmıs ve Toplam Kalite Yönetimi konusunda birçok asama kaydedilmistir. Kaliteningelismesi için birçok çalısma yapılmıs ve yeni yöntemler gelistirilmistir. ÖzellikleJapon'ların bu konuda çalısmaları olmustur. Bu yöntemlerden birisi de Toplam VerimliBakım'dır. Günümüz rekabet ortamında kayıpsız, kaliteli, ucuz, hızlı üretim yapabilmeyeolan ihtiyaç, sirket yöneticilerini, insanların düsünsel potansiyellerini de isleridogrultusunda kullanmalarını saglayacak yöntemler bulmaya zorlamıstır. Bunugerçeklestirmenin en iyi yolu ise çok iyi yerlesmis bir Toplam Kalite kültürü üzerine insaedilecek Toplam Verimli Bakım programıdır.Toplam Verimli Bakım, ekipmanların verimliliklerinin arttırılmasını ve ekipmandankaynaklanan kayıpların ortadan kaldırılmasını hedefleyen, operatör ve bakımcılar arasındabakım islerinin paylasılması anlayısını benimseyen ve makinelerin sürekli olarakmaksimum verimde çalısması için gerekli sartların gerçeklesmesini saglayan bir Japonfelsefesidir.Bu çalısmanın amacı; isletmelerin günümüz rekabet ortamında ayakta kalabilmeleriiçin uygulayabilecekleri bir stratejiyi gündeme getirmektir. Çalısmada, Toplam VerimliBakım'ın felsefesi, teknikleri ve uygulama esasları incelenecek ve uygulamadakisonuçlarına deginilecektir.Çalısmada örnek firma olarak Beko Elektronik A.S. alınarak söz konusu firmada ikipilot bölge seçilmis ve buradaki Toplam Verimli Bakım uygulama sonuçlarıdegerlendirilmistir. Ancak firma henüz Toplam Verimli Bakım çalısmalarınısonlandırmamıs ve bu nedenle ilk yıl verilerinde istenilen sonuç elde edilememistir.Çalısma incelenirken bu hususun göz önünde bulundurulması, konunun anlasılabilmesiaçısından önem teskil etmektedir
Özet (Çeviri)
Many developments have taken place from the emergence of management theories tothe present and many phases have been passed in the Total Quality Management subject.Many studies have been made and new methods have been developed to improve quality.Especially the Japanese have had lots of studies in this subject. One of these methods is theTotal Productivity Management / Maintanence. The need for loseless, high-quality, cheapand fast production in the environment of competition in our day, has forced the companyadministrators to find methods that would enable the employees use their intellectualpotentials for their works. The best way of enabling this is Total Productivity Maintanencethat would be built on a well-established Total Quality culture.Total Productivity Maintanence is a Japanese philosophy that aims to increase theproductivity of the equipments and getting rid of the loses caused by the equipment, adoptsthe idea of sharing the maintanence between the operators and the maintanence team andprovides the preconditions necessary for the continuous working of the machines atmaximum efficiency.The purpose of this study is to bring a strategy to the agenda that the companies mayapply to keep standing in the competitive environment of our day. In this study, thephilosophy, techniques and application fundamentals of Total Productivity Maintanencewill be examined and its results in practice will be mentioned.In the study Beko Elektronik A.S. has been taken as a case study, two pilot zones inthe company have been selected and the results of TPM application have been evaluated.Nevertheless, the company has not finished the TPM studies yet and therefore therequested result in the first year data has not been achieved. Taking this point intoconsideraton while examining this study is important for understanding the subject.