Japonyanın Türkiye Japonya İşbirliği Işığı Altında ABD ve Bölge Devletleri ile Olan Stratejik Yaklaşımları
Strategic Approaches of Japan to US and Region Countries under the Turkey-Japan Cooperation.
- Tez No: 210798
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Japonya, 1854 yılına kadar dünyadan kendini soyutlamıs, ABD ve Batı'nın artan baskıları sonucu dünyaya açılmıstır. lk basta Batı ile esit olmayan anlasmalar imzalayarak, sömürgelesmeye dogru adım atmıs fakat, geçmisten gelen birikimlerini kullanarak gerçeklestirdigi Meiji Restorasyonu ile Batı'nın 200 yılda yaptıgı degisimleri 20 yıla sıgdırmıs ve 1894 yılında Çin ile yaptıgı savası kazanarak, Batı'ya bundan böyle Uzakdogu politikalarında hesaba katılması gereken bir ülke oldugunu göstermis, ABD ve Batı ile uzun yıllar sürecek rekabeti baslatmıstır. 1905 yılında ise Asya'daki çıkarlarının karsısında bir engel olan Rusya'yı yenmis, bu zafer, dünya ile beraber Osmanlı mparatorlugu'nda da büyük ilgi uyandırmıs fakat, zaferin dolaylı etkileri Osmanlı mparatorlugu'nun çöküsünü hızlandırmıstır. Gelisen sanayisine hammadde ve enerji kaynagı bulmak için basladıgı askeri yayılma politikası 1945 yılında yenilgiyle noktalanmıs, tarihi boyunca ilk kez Japon ana adaları isgale ugramıstır. Japonya, Savas sonrasında bölge devletlerine ve kendisine büyük zararı olan askeri faaliyetlerini durdurmus ve bunu ABD tarafından olusturulan anayasasıyla güvence altına almıstır. Soguk Savas sonrası ortaya çıkan küresel terör tehdidi, petrol fiyatlarının yükselmesi ve Çin'in petrol ihtiyacının artısıyla, gelecekte petrol havzalarına sahip olmanın öneminin simdikinden çok daha kritik bir konu haline gelmesi ve bölgesindeki Kuzey Kore nükleer tehdidi, Japonya'yı güvenlik stratejilerinde degisiklik yapmaya zorlamaktadır. Soguk Savas sonrasında Japonya'nın güvenlik anlayısındaki degisimler bu gelismelere reaksiyon niteligindedir. Japonya askeri gücünü de degisen güvenlik yapısına adapte etmeye devam etmektedir. Japonya'nın uluslar arası iliskilerinin baslangıcına bakıldıgında eski sayılan ikili iliskilerde cografi uzaklıgın etkileri görülmektedir. İki ülke arasındaki ticaret hacmi çok düsük seviyelerdedir. Bu çalısmada, tarihsel süreç içinde Japonya'nın gelisimi, Japonya'nın emperyal bir güç haline gelisi, II nci Dünya Savası'ndan sonra politikası, güvenlik stratejisi ve askeri gücündeki degisimler incelenmis, Türkiye ile olan iliskilerini baslangıcında itibaren mercek altına alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Japan had abstracted itself till 1854 and, it has opened the doors by the pressure of US and the West. In the beginning Japan stepped to be a colony by signing unequal treaties, but later by using the backlog coming from past, Japan managed the Meiji Restoration and accomplished the reforms in 20 years which the West had done in 200 years. Japan won the war against Chine in 1894 and showed that it should be taken into consideration and started a rivalry for long years. In 1905 Japan defeated Russia which was a barrier on its interests in Asia. This victory was taken interest in Ottoman Empire but, the indirect effects of the victory accelerated the collapse of the Ottoman Empire. The military spread for to get energy resources and raw material for its developing industry ended with a defeat in 1945 and it has been occupied for the first time in its history. Japan stopped its military activities which had been harmful for itself and for its neighbors and secured it with constitution. Becoming more critical to have oil territory by the global terror threat that came out after Cold War, the rise on the oil prices and Chine?s growing oil hunger and North Korean nuclear threat forcing Japan shifting its security policies. Siftings on Japan?s security understanding are reactions against these progresses. Japan is continuing to adopt its military power to changing security situation. According to Japans international relations history, the relations between Turkey-Japan can be considered old. But the effects of geographical distance can be seen on the relations. The trade level between two countries is very low level. In this study, in the historical frame the development of the Japan, and becoming an imperial power, its policies after the World War 2, security strategy and the changes in the military power are examined and the relations with Turkey is searched.