Örgütte ideoloji fenomeni ve çözümlenişi: bir araştırma grubu örneği ile
The phenomenon of ideology and its analysis on a research group
  1. Tez No: 210814
  2. Yazar: PINAR MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüz örgüt çalısmalarının dünyanın genelinde gözlenen yapı değismesine literatürüne eklediği yeni boyutlarla uyum sağladığını görmekteyiz. Bu ilerlemenin nedeni, örgütün içsel doğasının ?sosyopsikolojik bir varlık olduğu? gerçeğinin kabulüyle birlikte, örgütlerin ekonomik ve teknolojik gelismelerin yanı sıra kültürel ve politik düzlemde meydana gelen değisimlerden soyutlanamamasında yatmaktadır. Diğer disiplinlerden alınan basat olguların/kavramların örgüt fenomenine dâhil edilmesiyle örgüt yapısına bakıs genislemekte ve disipline farklı tartısma alanları açılmaktadır. Bu kavramlardan biri olan ideoloji fenomeni, doğru bilginin bilimine atıfla ortaya atıldıktan sonra sistematik fikir olma özelliğini geride bırakarak, maskelenmis, yanlı gerçekleri karsılamıs; simdilerde bilgi sosyolojisi bağlamında varlığı bir soru(n) olarak tartısılmaya devam etmektedir. Örgütte ideoloji çalısmaları, kültürlerin ürettiği, etkilesim halinde beslendiği simgeler, değerler, inançlardan biri olarak ideolojiler ve doğru bilginin varlığına dair yapılan tartısmaların odak noktasını olusturan ideolojiler olarak iki açılımla ele alınmaktadır. ?lki kültürel arkaplana dayanır, diğeri ise meta-teorik çalısmaların temelidir. Örgütte ideoloji, meta-teorik bazda idealizm ve materyalizm yaklasımları ile ele alınmaktadır. Örgüt içinde devinim kazanan örgütsel ideoloji ise örgütün kurulusundan itibaren bünyesinde olusan, kültür potasına karısan ürünlerden biridir. Bu çalısmada ideolojiye biçilen yer kültür, yönetsel eylem ve bilisselliğin bulustuğu düzlemde yer almaktadır: Kabul edilen gerçeklerin somut dünya üzerindeki yansımalarını, kültür paydasında bulusacak bilesenlerle birlikte ortaya çıkaracak tablo, bir çözümlemeyi gözle görünür kılacak, örgütün varolus ruhunu bireylerden geçerek anlamayı ve üyelerin eylemde bulunma çizelgesini kullanmayı olası kılacak bir modelin adı olacaktır.
Özet (Çeviri)
It?s understood that organization studies transduced in the changing structure, observed in the general of world, by new expansion on it?s dimensions. The progress, however, is the result of the acception of the reality that organizations are also social-psychological entities, not to be kept away from economical and technological developments as well as changing cultural and political fields. Taking basic concepts or facts from other disciplines into organizations studies, the general view to the structure of organizations is widen and are brought about new discussions to the discipline. One of these concepts is ideology, was first used to describe a science of real knowledge, after surpassing the characteristics of a systematic nature, had been masked and was attributed to delude the facts. Nowadays, the discussions of ideology about if it?s in a text (inherent value) or not (value-free) continues to be a matter for sociology of knowledge. There are two major topics involved in the studies of ideology in organizations: one regards ideology as articulating values, symbols, beliefs that are in interaction with culture. The other is concerned with the debates about what real science and the nature of knowledge is. The first is based on cultural background, the latter holds out the studies of meta-theory. The ideology in organizations is dealed with, via approaches of idealism and materialism, on meta-theoretical level. The organizational ideology, get motion in organizations, arising from the beginning of establishment of the organization is one of the offsprings that are mixed in the crucible of culture. In this research, ideology is in a position where culture, organizational (managerial) action and cognition meet: A picture exposing the reflection of accepted realties over real world with components shared with culture, will make an analysis visible; and be the name of a model which will make possible an understanding of ?the spirit of existence of organization through individual perceptions? and using the table denoting the actions of the members.