Osmanlı edebiyatında dönüşümün şiiri: Sulhiyyeler
The poem of transformation in ottoman literature: Sulhiyyes
- Tez No: 210868
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osmanlı mparatorlugu bir çok tarihçinin iddia ettigi üzere, 17. yüzyılda artık bir ?çözülme? dönemine girmistir. 1683 Viyana bozgunu ile çökmeye baslayan ve 1699 Karlofça Antlasması ile birlikte yenilgiye de imza atan Osmanlı, büyük toprak kaybına ugramıstır. Bu antlasma, Osmanlı tarihinde adeta bir dönüm noktasıdır. Toprakla birlikte otoritesini de kaybeden Devlet-i Aliyye, kendinden üstün konuma geçen Avrupa karsısında, onları taklit ederek bir defa daha yenilgisini ispatlamıstır. Kültür, otorite ve denge politikasında görülen degisimin yanı sıra, edebiyat alanında da bir ?dönüsüm? gözlenmektedir. Sosyal olaylar ve uzun yıllar devam eden savas ve ardından olusan yorgunluk; askeri bakımdan zayıflama ve degisen dünya düzeni, o dönemdeki eserlere yansımaya baslamıstır. Tezde inceledigimiz Sulhiyyeler de, bu ?dönüsüm?ün ürünüdür. Nâbî ve Sabit'in Karlofça Antlasması (1699) üzerine kaleme aldıkları Sulhiyyeler, hem türünün ilk örnekleri olmaları, hem de dönüsümü yansıtmaları açısından önemlidir. Seyyid Vehbi ise, Pasarofça (1718) ve bunu takip eden stanbul (ran) Antlasması (1724) üzerine eserlerini ortaya koymustur. Tezde, bu Sulhiyye örnekleri hem bir tür olarak, hem de 17. yüzyılda baslayıp 18. yüzyılda da devam eden ?dönüsüm?ün bir parçası olarak incelenmistir. Kullanılan imaj dünyası, üslup ve sekildeki farklılıklar, bizi bu dönemin siir anlayısındaki degisimi görmeye götürmektedir. anahtar sözcükler: Sulhiyye, Karlofça, dönüsüm, Osmanlı.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire, as many historians have argued, entered a period of ?disintegration? in the 17th century. Ottoman Empire, which began to collapse starting with the defeat in Vienna in 1683, and had to accept its defeat by signing the treaty of Karlowitz, lost a considerable amount of land. Apart from a change in the culture, authority and policy of balance, a ?transformation? is observed in terms of literature. Social events, the long-lasting war, and exhaustion that followed afterwards; weakening in military terms, and changing world-order began to reverberate on the works of that time. The Sulhiyyes which I analyzed in this thesis are also products of that ?transformation?. The Sulhiyyes that Nâbi and Sabit wrote on the treaty of Karlowitz (1699) are important both because they are the first examples of that genre and because they reflect the ?transformation?. Besides them, Seyyid Vehbi wrote his works on the treaties of Pasarowitz (1718) and stanbul (ran) (1724) that followed after it. In the thesis, these examples of Sulhiyye were analyzed both as a genre and as a part of the ?transition? which started in the 17th century and continued in the 18th century. The difference in the world of images, style and manner leads us to the change in the understanding of poetry of that time.