Absolute and relative dating of Hallan Çemi Tepesi
Hallan Çemi Tepesi'nin mutlak tarihlemesi ve göoreli tarihlemesi
  1. Tez No: 210874
  2. Yazar: ERİCA HUGHES
  3. Danışmanlar: DR. MARİE-HENRİETTE GATES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez, Hallan Çemi sitesinin, Epi-paleolitık dönem boyunca insanlar tarafından kullanıldığı şeklindeki görüşü sorguluyor. Bir taraftan, yontma taş başta olmak üzere, nesnelerin tekno-tipolojik analizi, sitteki insan yerleşimini günümüzden 11 bin yıl önceye tarihliyor gibi gözükürken, diğer taraftan, sürtme taşa ve işlenmiş kemik nesnelere kazınmış ikonografi, Urfa Ovasındaki Çanak-Çömleksiz Neolitik B sitlerinde ikonografilere gözden kaçmayacak kadar yakındır. Kazıyı yapan, sit için Epi-paleolitikten Akeramik Neolitiğe uzanan çeşitli betimlerede bulunmuştur. Bu terminoloji farkı, Halan Çemi'nin tarihlenmesi probleminin yanı sıra, bütün bölgenin tarihöncesinin nasıl betimlenmesi gerektiği biçimindeki daha geniş çaplı bir sorunu yansıtıyor. Bu ikinci sorun şu iki faktörün ürünüdür: a) Halan Çemi'yi bağlamına oturmak ve yerel bir krono-kültürel şema yaratabilmek için bölgede gerekenden az sayıda sitin olması, b) başka bölgelerden edinilmiş terminolojinin, uygun kuşkulu olduğu halde, bu bölgeye empoze edilmesi.
Özet (Çeviri)
This thesis challenges the claim that Hallan Çemi (near Batman in Southeastern Turkey) was occupied during the Epipaleolithic (11th millennium BP). While techno-typological analyses of some objects, chipped stone in particular, appear to place the site?s occupation within the 11th millennium, the iconography etched into ground stone and worked bone is too similar to PPNB sites in the Urfa Plain to ignore. The excavator himself has provided various descriptions of the site, from Epipaleolithic to Aceramic Neolithic. This terminological discrepancy reflects not only on the problem of dating Hallan Çemi, but also on the larger issue of how one should describe the prehistory of Southeastern Anatolia. The latter problems are claimed to be the combined product of a) the relatively few sites within the region with which to contextualize Hallan Çemi and construct a local chrono-cultural scheme, and b) the related issue of imposing terminologies from other regions which may not be appropriate for Southeastern Anatolia.