Bilgisayar sektöründeki satış elemanlarının güdülenmesi
  1. Tez No: 21090
  2. Yazar: MEHMET ALİKİŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, güdülenme teorilerinin ışığı altında, satış elemanlarının güdülenmesinde gerekli olduğu düşünülen unsurların satış elemanlarının güdülenmesiyle nasıl bir etkileşim içinde olduğunun araştırılması ve tartışılmasıdır.“Bilgisayar Sektöründeki Satış Elemanlarının Güdülenmesi”başlığını taşıyan bu çalışma dört bölümden oluşmak tadır.“Güdülenme Kavramı”bölümünde, güdülenmenin tanım ve önemi ile; kapsam ve süreç teorileri tek tek irdelenerek, satış elemanlarının güdülenmesi açısından incelenmiştir.“Satış Elemanlarının Güdülenmesi”başlığını taşıyan ikinci bölümde; pazarlama içinde satış elemanlarının yeri, önemi ve satış elemanlığı'nın evrimi konuları ele alınmak tadır. Daha sonra iletişim, iş başarımı hedefleri ve özen diriciler gibi, satış elemanlarının güdülenmesinde gerekli unsurlar ele alınarak; bunların güdülenme durumlarıyla ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, önce bilgisayar sektöründeki satış elemanlarının güdülenme durumları belirlenmiştir. Daha sonra, güdülenme durumlarıyla davranış ve algılama biçimi arasındaki ilişkiler,“Başarı Güdüsü Teorisi”ve“Çift- Faktör Teorisi”çerçevesinde incelenerek değerlendirilmiş tir. Son bölümde ise, bilgisayar sektöründeki satış elemanları bazında yapılan değerlendirilme sonuçları; özendiricilerin, uyumluluk ve bütünleştiricilik içinde kullanılması gerektiği şeklinde bir öneriye dönüştürülmeye çalışılmıştır.II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Main purpose of this study is to examine and discuss how the components, necessary for motivation of the sales men, are under interrelate with the motivation of salesmen in the light of motivation theories. This study with the title of“Motivation of Salesmen in Computer Sector”is consisted of four chapters. In the first chapter titled“Motivation Concept”, theories are examined in two separate categories: along with definition and the importance of motivation, also, the context and the evaluation of salesmen. All of these theories are examined from the standpoint of salesmen's motivation. In the Second Chapter, some necessary components for motivation of salesmen such as communication, performance goals and incentives are examined and their relationship with motivation is discussed. In the Third Chapter, first the motivational conditi ons of the salesmen in computer sector are identified then relationship between motivational conditions and attitude and perceivement manner is inquired in the view of both Achievement Theory and Two-Factor Theory. In the last chapter, in the view of evaluation re sults based on salesmen motivation research it is sugges ted that monatary and nonmonatary incentives are compo nents of each other and both of them should be utilized in a harmony. The results of analysis are tried to be trans formed to a recommendation. 1 1 1