Hisse senetleri İmkb'de işlem gören şirketlerin sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A research on the factors affecting the capital structure decisions of the companies whose shares are traded at İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 210922
  2. Yazar: ŞEFİK TOLGA TURAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN AYGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Firmalar, içinde bulundukları sektör ve ülke ekonomisinin geçirmis oldugu farklı ekonomik devreler ve özellikle Türkiye için geçerli olan sürekli ve etkili ekonomik dalgalanmalar nedeniyle, finansman, yatırım ve kâr dagıtımı gibi kararlarını degisen kosullar altında yeniden sekillendirmek durumunda kalmaktadır. Enflâsyon, firma büyüklügü, borç dısı vergi kalkanı, iflâs riski, asimetrik bilgi, temsilci maliyeti, firmanın aktif yapısı, firmanın kârlılıgı, firmanın hukukî yapısı gibi faktörlerin sirketlerin sermaye yapısı kararları üzerinde etkisi oldugu varsayılmaktadır. Bu faktörler ekonomik ve siyasal sistemlere göre ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Söz konusu faktörlerin ekonomik krizler nedeniyle olaganüstü kosullarda farklı etkilesimler ortaya koyması ve uygulamalarda yapılan degisimler nedeniyle farklılıklar göstermesi bu faktörlerin sermaye yapısı kararları üzerindeki etkilerinin incelenmesini zorlastırmaktadır. Finans literatüründe kabul edilen bazı varsayımların Türkiye açısından ne derece geçerli oldugunun irdelenmesi ve Türk firmalarının sermaye yapısı kararlarını etkileyen faktörlerin tartısılması hem literatüre katkıda bulunacak hem de sektörel bazda sirketlere yol gösterici olacaktır. Bu çalısmada, Türk firmalarının sermaye yapısı kararları üzerinde etkili olan faktörler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies need to restructure their decisions on finance, investment and dividend policies under the changing conditions because of the different economical phases which their country and sector experience and the continuous and efficient economical fluctations which is especially valid for Türkiye. It is assumed that factors like inflation, size of the company, nondebt tax shield, cost of financial distress, asymmetric information, agency cost, asset structure of the company, profibility of the company and the legal structure of the company have effect on the decisions about the capital structure of companies. These factors vary according to economical and political systems of every country. As these factors may show different interactions under inordinary conditions and as they differ because of the variations in practice, it is difficult to analyse the affect of these factors on decisions on capital structure. An investigation of the validity of some assumptions in the finance literature for Türkiye and an argument about the factors that affect the decisions on capital structure of Turkish companies would both contribute to the literature and would be a guide for companies on a sectoral basis. In this study, the factors which affect the decisions on capital structure of Turkish companies is examined.