Temettü politikası teorileri ve İMKB'de ampirik bir çalışma
Divident policy theories and an empirical test in Istanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 210933
  2. Yazar: EMRE KAPLANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AYGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) işlemgören şirketlerin uyguladıkları temettü politikaları ve ödeme biçimlerinin yıllaritibariyle nasıl bir değişim gösterdiği ve bu değişimin şirketler tarafından nasılyönlendirildiğini analiz etmektir. Bu amaçla, ulusal bir ölçek olan İMKB'de işlemgören ve temettü ödemesinde bulunan tüm şirketlerin nakit ve bedelsiz temettüödemeleri grafiksel olarak gösterilmiş ve nakit temettü ödeme biçimlerindekideşiğim hızları, çoklu regresyon modeli ile analiz edilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak finansal piyasalar, kâr-temettüilişkisi, hisse senedi kavramı, firma değeri ve temettü politikasının şirketler içinönemine değinilmiştir.İkinci bölümde, temettü politikası teorileri mükemmel piyasalarda temettüpolitikası ve mükemmel olmayan piyasalarda temettü politikaları gibi kavramlar,temettü politikasının şirket değeri üzerine olan etkileri irdelenmektedir.Üçüncü bölümde, temettü politikasını etkileyen temel unsurlar verilerek;temettü dağıtım politikaları, temettü ödeme yöntemleri detaylı bir biçimdeincelenmektedir. Ortaya çıkan genel sonuçlar, Türkiye'deki temettü politikasınınönemiyle ilişkilendirilmektedir.Son bölümde ise, İMKB'de işlem gören ve temettü ödemesinde bulunanşirketlerin nakit temettü ödemeleri İMKB-100, imalat sanayi ve finansal kurumlarayrımına tabi tutulmuş ve nakit temettü ödeme oranları ve temettü dağıtım hızlarıanaliz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze how the dividend policies and types ofpayment used by those firms in Istanbul Stock Exchange (ISE) differentiated alongthe years. Besides, the way the firms directed that differentiation constituted anotherimportant part of the analysis realized. Having that target, payments in cash andpayments without charge of those firms in ISE, as a national scale, have been givenas graphs. The change impetus of payments in cash is analysed by multipleregression analysis.In the first part of the study, such general conceptualizations as financialmarkets, profit ? dividend relationship, concept of stock, firm value and theimportance of the dividend policy for the firms were dealt with.In second section, some other notions as the theories of dividend policy, thedividend policy in perfect and non-perfect markets were given in order to determinethe effects of dividend policy over the firm value.In the third chapter, by giving those elements affecting the dividend policy,dividend distribution policies, dividend payment methods are analysed in anelaborated manner. Those results emerged has been linked with the relativeimportance of so-called issue in Turkey.In final chapter of the study, the payments in cash of the firms in ISE havebeen separated as the ISE-100, manufacturing firms and financial institutions. Therelationships between payments in cash ratio and dividend distribution impetus havebeen analyzed by Lintner?s multiple regression model.