Örgütlerde çatısma ve yönetimi, Denizli'de bir örnek
Organizational conflict and conflict management, a sample in Denizli
  1. Tez No: 210932
  2. Yazar: AYBALA KÖSEHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE İRMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Çesitli düzeylerdeki uyusmazlık ve tutarsızlıgı ifade eden çatısma kavramı, tarihboyunca çok çesitli bilim dallarının ilgilendigi bir konu olmustur. Çatısma kavramının veçatısma yönetiminin yönetim bilimi açısından önemi büyüktür.Günümüzde kabul edilen görüse göre, çatısmalar örgütsel yasamda kaçınılmazdır;çatısmaların olumsuz yönleri kadar örgüt açısından olumlu sayılabilecek yönleri debulunabilir.Çatısma örgüte rekabetçi bir ruh kazandırabilecegi gibi örgüt için gerekli olandegisim ve yeniligin itici gücüdür. Bünyesinde çatısmalar olmayan bir örgüt, gelismeyisaglayacak iç dinamiklerin önemli bir kısmından yoksundur; duragandır; heyecansızdır.Belli bir düzeye kadar çatısma, örgütün rekabetçi piyasa kosullarında varolabilmesi içingereklidir. Ancak sunu da belirtmek gerekir ki, yüksek düzeyde çatısmanın örgütperformansı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Optimum miktarı asan çatısma örgütükaosa sürükleyerek çalısanların enerjilerini örgüt amaçlarına yönlendirmektenalıkoyarak, bosa sarfetmelerine neden olur.Çatısmalar kaçınılmaz olduguna göre yöneticiye düsen, ortadan kaldırılmasımümkün olmayan çatısmayı, organizasyonun yasamasına ve gelismesine katkıdabulunacak yönde yönetmektir.Günümüz is dünyasında çatısma kavramı ve çatısma yönetimi yöneticilertarafından hassasiyetle ele alınması gereken bir konudur. Örgütlerin etkinligini artırıcı veazaltıcı yönlerinin iyi teshis edilip dogru bir sekilde yönetilmesi gerekmektedir. Aksitakdirde, yönetilmeyen veya yanlıs bir sekilde yönetilen çatısmanın örgüte maliyetibüyüktür. Rekabetçi kosulların hüküm sürdügü piyasada, yöneticilerin basarılı olmasıiçin çatısma yönetimi hakkında bilgi sahibi olması ve çatısma yönetimi becerilerinigelistirmesi gerekmektedir.Bu çalısmada önce örgütlerde çatısma ve yönetimi ile ilgili teorik yapıolusturulmus, örgütlerde çatısma ve yönetimi ile ilgili literatür taraması sonucu eldeedilen teorik bilgiler verilmistir. Daha sonra, Denizli ilinde faaliyet gösteren bankalardagerçeklestirilen uygulama çalısmasına yer verilmistir
Özet (Çeviri)
The concept of conflict, which is used to explain various levels ofincompatibility and inconsistency has become the subject of different kinds of sciencesfor ages. In managerial sciences, the terms conflict and conflict management have greatimportance.According to widely accepted view, conflict is inevitable part of organizationallife; conflict as well as dysfunctional outcomes has also functional outcomes.Conflict provides organizations with competitive spirit and gives power forchange and innovation. An organization in which there is absence of conflict, is stable,lack of enthusiasm and lack of dynamics that is essential for organization to enhance. Fororganizations to survive in the competitive market environment, an optimum amount ofconflict is needed. Besides that, too much conflict is harmful to organizationalperformance. Conflict beyond the optimum level directs organizations into chaos, takesemployees away from channeling their energies toward the achievement oforganizational goals; instead cause employees to waste their energies.As conflict is inevitable and can not be totally eliminated, seniors must managethe conflict in a way that keeps organization to survive and prosper.In business world, the concept of conflict and its management must be handledsensitively by managers. Characteristics of conflict which increase and decreaseorganizational effectiveness must be properly diagnosed and conflict must be managed ina proper way. The conflict which is not managed or poorly managed will have high cost.In the market place where the competition is prevalent, managers must own moreinformation about conflict management and must develop their conflict managerial skills.In this study that is related to organizational conflict and its management, firstly atheoretical framework is constructed, a theoretical knowledge about organizationalconflict and its management that is gained after the literature survey is presented. Andthen a research based upon the theorotical framework conducted on the banking sector inDenizli is presented.