Dividend policy: Evidence from Turkish firms
Temettü politikasi: Türk firmalari örneklemi
- Tez No: 538166
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜBECCEL BANU DURUKAN SALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma temettü politikasını belirleyen faktörleri analiz etmeyi ve literatürde temettü politikasını açıklamayı amaçlayan teorileri, gelişmekte olan bir ülkede test etmeyi hedeflemektedir. Bu teorilerden biri olan servis teorisinin geçerliliği de ayrıca incelenmektedir. Karlılık, büyüklük, kaldıraç, yatırım fırsatları, yaşam döngüsü, risk, likidite, ortaklık yapısı ve endüstri faktörlerinin Türk şirketlerinin temettü ödeme olasılığını açıklamaktaki rolü araştırılmıştır. Ayrıca, servis teşviki değişkeninin, şirketlerin temettü ödeme eğilimlerindeki değişimleri açıklama gücü test edilmiştir. Belirlenen bağımsız değişkenlerin Türk şirketlerinin temettü ödeme kararı üzerindeki etkisini ölçmek için tek değişkenli ve çok değişkenli analizler kullanılmıştır. Firmaya özgü değişkenlerin temettü politikasına olan etkileri iki farklı örneklem kullanılarak araştırılmıştır. Tam-örneklem ve alt-örneklem olmak üzere iki ayrı periyod belirlenmiştir çünkü ortaklık yapısı değişkenleri 2003 yılından itibaren erişilebilir durumdadır. Ayrıca Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Türkiye'de halka açık şirketlerde 2005 yılından itibaren uygulanmaktadır. Tam-örneklem 1999 ve 2015 yılları arasında halka açık olan şirketleri ve alt-örneklem ise 2005 ve 2015 yılları arasında halka açık olan şirketleri kapsamaktadır. Tek değişkenli ve çok değişkenli analizler karlılık, büyüklük, kaldıraç, yaşam döngüsü, asit test oranı, risk, piyasa likiditesi ve ortaklık yapısı faktörlerinin, Türk şirketlerinin temettü ödeme olasılığını etkileyen faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Yatırım fırsatları ve endüstri değişkenlerinin ise temettü ödeme politikası ile arasında anlamlı bir bağlantı bulunmamaktadır. Ayrıca, bu çalışmanın bulguları servis teorisinin öne sürdüğü iddiaları desteklemektedir, yani, Türkiye'deki yatırımcılar temettü talep ettikleri zaman, firmalar karşılık olarak onlara temettü dağıtırken, temettü talebinin olmadığı zamanlarda ise şirketler temettü dağıtmamayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
The main aims and objectives of this study are to analyse the determinants of dividend policy and to test the validity of dividend payment explanations in the literature by focusing specifically on the catering theory in an emerging market. The role of profitability, size, leverage, investment opportunities, life-cycle, risk, liquidity, ownership structure and industry variables are examined in the dividend payment probability of Turkish firms. Moreover, the explanatory power of catering incentives on the variability of propensity to pay dividends is tested. Univariate analysis and multivariate analysis are applied to assess the impact of specific factors on the dividend payment decisions of Turkish firms. Two different samples are used; the whole-sample and the sub-sample. Two samples exist because ownership structure variables used in the study are only available after the year 2003 and application of International Financial Reporting Standards have become mandatory for listed firms in Turkey after the year 2005. The whole-sample covers publicly traded firms for the years between 1999 and 2015 and the sub-sample covers publicly traded firms for the years between 2005 and 2015. The analyses reveal that profitability, size, leverage, life-cycle, quick ratio, risk, market liquidity and ownership structure are the determinants that influence the probability of dividend payment of Turkish firms. Investment opportunities and industry of the firm have been found not to be significantly linked with dividend policy. The findings of the study confirm the claims of catering theory, that is, when investors in Turkey opt for dividends, firms cater them and distribute dividends, and vice versa.