Alt ve orta düzey yöneticilerin algıladıkları iş tatmini üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 21094
  2. Yazar: YAMAN ASİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, iki değişik işletmedeki yöneticiler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacı, bu işletmelerde uygulanan anketten elde edilen bulgulardan, alt ve orta düzey yöneticilerin algıladıkları iş tatminini ortaya çıkarmak ve belirlediğimiz varsayımların ne derecede gerçekleştiğini görmektir. Araştırmada ayrıca yöneticilerin çalıştıkları örgütten beklentileri ve ihtiyaçlara verdikleri önem üzerinde durulmuştur. Araştırma güvenlik, sosyal, saygınlık, özerklik ve kendini gerçekleştirme ihtiyaç alanları üzerinde yapılmıştır. Gerekli olan veriler, Lyman W. Porter' in ihtiyaç hiyerarşisi kavramına göre geliştirdiği 14 soruluk anket formlarından elde edilmiştir. Sonuç olarak, kısaca, alt düzey yöneticilerin orta düzey yöneticilere göre daha fazla tatminsizlik algıladıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
1 1 SUMMARY In this study, a research is carried out on the managers in two different organizations. The purpose of this research, with the data obtained by a questionnaire applied at the organizations, is to figure out bottom and middle level managers' perceived job satisfaction and to see the degree of realization of our hypothesis. In the research, it is also cocentrated on the managers' expectations from their organizations and the importance given to the needs. The' categories of needs studied in the present research are security needs, social needs, esteem needs, autonomy needs and self-actualization needs. Necessary data is obtained from 14 item questionnaires, developed by Lyman W. Porter based upon the need hierarchy concept. As a result, briefly, it is find out that bottom level managers percieved higher job dissatisfaction than the middle level managers.