Yatırım projelerinin değerlendirilmesinde duyarlılık analizi
- Tez No: 21095
- Danışmanlar: PROF.DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusu, yatırım projelerini değerlendirme de risk analizi ve risk belirleme yöntemlerinden biri olan duyarlılık analizidir. Bir projeye ilişkin riski analiz etmek, projenin yaşam devrini kapsayan belirsizlikleri belirlemeyi gerektirdiği için oldukça güç bir iştir. Ancak bu konuda yardımcı olmak amacı ile bazı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bir projenin riskliliği onun gelecekteki muhtemel getirilerinin değişkenliğini belirttiğine göre ve risk analizi de bu değişiklik sorunu ile uğraşan bir metodoloji olduğuna göre, bir risk analizinde başlangıç noktası bir projeye ilişkin riskin belirlenmesi olacaktır. Bu amaçla en yaygın kullanılan yaklaşımlar duyarlılık ve olasılık analizidir. Risk analizi duyarlılık analizinin doğal ve mantıksal bir uzantısıdır. Risk analizi stratejik kararlarda ele alınan değişkenle ilgili olan riskin kapsamla olarak anlaşılmasını geliştirmeyi amaçlayan yöntemler bütünüdür. Risk analizinde başlangıç noktası bir projeye ilişkin riskin belirlenmesi olacaktır. Duyarlılık analizi, risk ve belirsizlik durumlarında projenin karlılığını etkileyecek faktörlerde meydana gelecek değişmeler karşısında, projenin kabul edilebilme ölçütünde ortaya çıkacak değişmeler ve bu değişmelerin büyüklüğünün belirlenmesi ve sonuç olarak projenin en duyarlı olduğu faktörlerin saptanmasıdır. Duyarlılık analizi olarak adlandırılan teknikle, her değişkenin değerinin alınacak kararın niteliğinin değişmesine gerek kalmadan, en fazla ne kadar değişebileceği belirlenmiş buna göre temel değişken tahminleri belirli oranlarda değiştirilerek, örneğin %10 yada %5 gibi, bu şekildeki değişikliklerin, karar verme kriterlerindeki değişimleri izlenerek, hangisinin daha iyi sonuç veren ve çabaca daha ekonomik bir yol olduğu belirlenebilir. Belli başlı tahminlerdeki getiri ölçütlerinin duyarlılığının incelenmesi büyük risklerin hangi alanlarda yattığını göstermeye yardım edebilir. Bu tespitlerden sonra yönetim, son bir karar vermeden önce belli tahminleri daha dikkatli araştırıp araştırmamaya yada daha ileri araştırmayı garanti etmeyecek kadar riskli bir projeyi doğrudan reddedip etmemeye karar verebilir. Yönetim duyarlılık analizinin sonucu olarak belli alanları daha yoğun araştırmaya karar verirse, tahminlerini geliştirebilecek ve böylece yanlış bir seçenek riskini azaltabilecektir. uygulamada duyarlılık analizi amacı ile başvurulan yöntemler genellikle başabaş (kara geçiş) noktası analizi, indirgenmiş nakit akımları yöntemleri olarak da bilinen net bugünkü değer ve iç kârlılık oranı analizleri ve geri ödeme süresi yöntemidir.Duyarlılık analizi bir projenin ne dereceye kadar marjinal olduğunun ölçülmesi ve bir projenin riskinin belirtilmesi ve daha ileri ki çalışmalara gerek olup olmadığının araştırılmasında başvurulan bir yöntemdir. Sonucun duyarlılık gösterdiği parametrelerin, değişme olasılıkları üzerinde hiç durulmaması ve parametrelerin her seferinde sadece birini değiştirilmesi ve diğerlerinin sabit kaldığı varsayımı duyarlılık analizinin sakıncalı yönleridir. Uygulama çalışmasında İmalat-Demir ve Çelik-Çelik Döküm sektöründe yer olan -bir firmanın yapacağı sabit yatırım için hazırlanan projesi üzerinde duyarlılık analizi yapılarak MBD ve İKO'nun duyarlı olduğu değişkenler saptanmaya çalışılmıştır. Yapılan duyarlılık analizinin amacı, sonuçların (NBD, IKO) değişkenlerdeki değişmelere olan duyarlılığını ölçmekti. Bu ölçme işleminden sonra analizi biraz daha geliştirerek sonuçların (NBD.IKO) geçerliliğini koruyabileceği değişiklik limitleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main subject of this study is sensitivity analysis which is one of the methods for risk determination and risk analysis. Since risk analysis aims at determining the uncertainities during the whole economic life of the project, it's quite a difficult processs. There are various approaches for this purpose. The riskiness of a project is related to the probabilty of earnings varying in the future and risk analysis deals with this problem. Therefore the starting point of the risk analysis is determining the- risk associated with a project. Sensitivity analysis and probability analysis are the most commonly used approaches for this purpose. Sensitivity analysis determines the variations in project evaluation criteria and the degree of their effectiveness in res ponse to changes in factors influencing the profitability of the project under risk and uncertainly. As a result, sensitivity analysis finds out the factors to which the project is sensitive. The purpose of sensitivity analysis is to specify the possible range for a variable (e.g. price, quantity sold, variable unit cost) and to calculate the effect of changes in this variable on the project's profitability. Through such a procedure the analyst can determine the relative importance of each of the variables to profitability and then identify the variables that most affect the outcome of the project, i.e., the most criticial variables to which the profitability of the project is very sensitive. In other words, sensitivity analysis finds out exactly how much the profibiiity of a project will be changed by a given change in an input variable under the“ceteris paribus”condition. The most commonly useted methos of sensitivity analysis in practice are brekeven analysis, discounted cash flow analysis that is, Net Present Value Method (NPV), internal rate of return analysis and payback method. In a sensitivity analyisis each variable is changed by specific percentages above and below the base case value and new NPVs are calculated (other variables being constant). The greater the resultant changes in NPV the more sensitive the NPV is to the changes in the variables, or if shown on graph the steeper the slopes o the lines. Thus, in appraising and comparing projects, the projects with steeper sensitivity lines, i.e., greater changes that a relatively small error in estimating variables would bring about a large error in the estimated profitability of a project. As such, sensitivityIV analysis provides uselful insights into the relative riskiness of projects and is an indispensable method for risk determination. Needless to say that the possible range for a variable in a sensitivity analysis is as important to be determined as to conduct the analysis since the estimates of changes in variables are expected values taken from probability distributions. Therefore, determining probability distributions render significance to sensitivity analysis as a risk determination method. That is to say“a project's risk depends on both (1 ) its sensitivity to changes in key variables and (2) the range of likely values of these variables-the variables probability distributions.”