Saîd Giray divanı tahlili
The analysis of Saîd Giray?s divan
- Tez No: 210947
- Danışmanlar: Y.DOÇ. SAADET KARAKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Kültür tarihimizin önemli bir bölümünü olusturan divan edebiyatı, genis bir cografyaya yayılmıs milletimizin edebî zevkinin mührünü üzerinde tasır. Arap dünyasından Acem'e oradan da bize geçen bu edebiyat, milletimizin his dünyasında genis bir yer bulmus, yedi asır milletimizin dilinde ve gönlünde yasamıstır. Divan edebiyatı hakkında hüküm verebilmek için bu edebiyatın vücuda geldigi tarihsel dönemi, sairlerin sosyal yasamlarını ve eserlerini ilmî degerlendirmeler ısıgında ortaya koymak gerekir. Bu çalısmaların önemli bir yerini tutan tahlil çalısmaları bize yol gösterecektir. Bu çalısmada on sekizinci yüzyılın ortalarında, stanbul'da kalgay olarak yasamıs Saîd Giray'ın, Divanı'nın tahlili yapılmıstır. Eser tahlile tabi tutulmadan, önceki tahlil çalısmaları gözden geçirilmis, bir bölümünün künyesi ?Ön Söz? bölümünde verilen bu eserler model olarak benimsenmistir. Sairin hayal dünyasını tespit etmek amacıyla eser bastan sona fislenip, bu fislerin tasnifiyle dört ana baslık elde edilmis, bu bölümler de alt baslıklar altında incelenmistir. Çalısmanın ?Sonuç? bölümünde eserin degerlendirilmesi yapılmıs; faydalanılan eserler ve yazarları ?Kaynaklar? bölümünde verilmistir. Bir kültür arastırması olan bu tahlilin bu alanda yapılan çalısmalara küçük de olsa bir katkı saglaması en büyük dilegimizdir.
Özet (Çeviri)
Divan literature which composes the important part of our cultural history, has the signet of pleasure literary of our nation who get around the large geography. This literature which came to Iran from the world Arabian and then came to us, found own grand place in the world sense of our people and live in heart and in language of our people live in seven centuries. It is necessary to declare in appreciation scientific works and social life of poets, historical time when this literature is born, to sentence about the divan literature. Analysis works which constitue an important part of these works, will guide to us. In this study, Divan of Said Giray a son of sultan who lived in stanbul at the center of nineteenth centuries was investigated. Before investigating the canseguence, previous studies were examined and the identity discs of the part of these studies, which are given in the abstract part, are taken as a model. The canseguence was got index card from beginning to the end to define the imagination world of poetry, and four principal headline were obtained by means of these index cards, and then these headlines were investigated under lower parts. In the conclusian of the study, the estimation of the canseguence was performed and the reference books and their authors were given in the references part. Our greater desine is contributian of this study, which is the cultural research, to the studies that are made in this area.