Risk sermayesi ve Türkiye üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 21096
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
// ÖZET Yapılan bu tez çalışmasında; risk sermayesi kavramı, uygulama alanları, başarılı olabilme koşullan ve risk sermayesi ile finansman sağlanabilmesi özelliğinden yola çı kılarak son yıllarda gerek sosyal ve ekonomik gerekse teknolojik olarak büyük bir de ğişimi ve gelişme süreci içerisindeki dünyada, ülkemizin de bu hıza ayak uydurulabil- mesinde büyük bir potansiyel olarak görülen Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri mizin (KOBİ) önünde en büyük engel olarak duran finansman sorununa risk sermaye si yoluyla çözüm getirilebilmesine çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda sağlam adımlarla ilerlemek ne kadar önemliyse, iyi düşü nülmeden ve tasarlanmadan atılacak bir adımında ülke ekonomisine getirebileceği dengesizliklerin gözardı edilmemesi gerektiği düşünüldüğünden, öncelikle risk serma- yasi ile finansman sağlanması yoluyla büyük aşamalar geçirmiş olan ABD ve Japonya örnekleri özellikle incelenmekle birlikte Az Gelişmiş Ülkelerdeki (AGÜ) uygulama lar da gerek olumlu gerekse olumsuz tüm yönleriyle ele alınmıştır. Ancak söz konusu örnekler anlatılırken, bu örneklerdeki her türlü koşulların ül kemiz koşullarından farklılıklar gösterebileceği düşünüldüğünden, bu örneklerin ay nen ülkemizde de uygulanması kesinlikle önerilmemiş, aksine mevcut sosyal, ekono mik ve teknolojik koşullarımız gözönünde bulundurularak yalnızca ülkemize ait bir model geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmamız altı bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde risk sermayesi teorisi; tanımı, kaynaklan, kullanıcıları, doğuşu ve gelişimi, finansman sağlama özelliği ve başarılı olma koşulları açıklanmıştır. İkinci bölümde risk sermayesi endüstrisi; firma teorisi, yatırım faaliyetleri mode li ve risk sermayesine karşı genel hükümet politikaları, uygulanan teşvik ve yasal ön lemler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde risk sermayesinin AGÜ finansman piyasalarındaki potansiyel rolü ve karşılaştırma olanağı verebilmesi yönünden ABD Küçük İşletme Yatırım Şir ketleri (KİYŞ) hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde KOBİ tanımları, mevcut yapıları ve faaliyetleri, sorunları ve bunlara yönelik olarak yapılan kurumsal çalışmalar ülkemizdeki durumu ortaya koy mak açısından tesbit edilmeye çalışılmıştır. Beşinci bölümde risk sermayesi ile KOBİ'lerin finansman sorunlarına çözümler getirilebilmesi için ülkemizdeki mevcut kalkınma ve teknoloji politikaları özetlenmiş tir. Altıncı bölümde ise ülkemizde risk sermayesinin yapılaşabilmesi için getirilebile cek muhtemel çözüm ve önerilerle sonuç verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Especially in this last years the world has been in the process of continious social, economic and technological improvements and evolutions. In order for our country to keep up with this pace of developments, small and medium scale enterprises are exepected to have large potential for improvemant. In this study, it has been aimed to find a solution to the financial problems of the small and medium scale enterprises through venture Capital starting with the analysis of the venture capital concept, its applications conditions for successand its feature as a financing tool. Although it is very important to have positive steps in achieving this objective; the measures which can be taken without good planning and considerations can cause instabilities in the macro economic conditions of the country. Therefore, in addition, to analysis of the examples of USA and Japon, which both had huge improvements in venture capital, the venture capital applications in less -developed countries are also analyzed both in their positive and negative aspects. However, in the analysis of the above mentioned examples, it is assumed that the overall conditions of these countries would be different than our country and therefore, the same application of these examples in our country is not recommended. On the contrary, a unique model for our contry has been developed with primary consideration given to the prevailing social, economic and technological conditions of our country. This study consist of 6 chapters. In the first chapter, the theory of venture capital; description, resources, users, introduction and development, its feature to be a financing tool and conditions of successare descripbed. Second chapter consists of the venture capital industry; venture capital enterprise theory, investment operations model and general governmental policies, incentives and legal framework related to venture capital. In the third chapter, Small Business Investment Companies of the USA are described to provide o basis for comparison and to show its potential role in less Developed Countries financal markets. In the fourth chapter, the descriptions of small and medium sacale enterprises, their existing structures and operations, their problems and the institutionalizationIV studies are analyzed to give backgraund in our country. Fifth chapter summarizes the existing devolopmental and technological policies in order to find solutions to the financial problems of small and medium scale enterprises through venture capital. In the six chapter, the probable solutions and recommendations for the institutionalization of venture capital in our country are described with in the conclusion of the study.