Konstrüktivist tipografi
Constructivist typography
- Tez No: 210997
- Danışmanlar: Y.DOÇ. OĞUZ HAŞLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Konstrüktivizm, 1920'lerde Rus sanatçıların öncülüğünde bütün bir Kıta Avrupa'sında gelisen, modern sanat ve tasarım anlayısına önemli katkıları olan bir sanat akımıdır. Akım, Rusya'da ortaya çıkmıs ve Avrupa'da gelisimini göstermistir. Bu süreç içerisinde Konstrüktivizm iki farklı yönde gelisimini sürdürmüstür. Bunların ilki ?prodüktivist yaklasım? olarak adlandırılan, Vladimir Tatlin'in önderliğini yaptığı, sanatın topluma hizmet etmesini ve islevsel olması gerektiğini savunan görüstür. ?kinci yaklasım ise gelisimini Avrupa'da sürdürmüstür. Naum Gabo'nun önderliğini yaptığı bu konstrüktivist görüs, sanatın islevsel olmadığını ve ayrı bir etkinlik olduğunu savunmaktadır. Hazırlanmıs olan bu Yüksek Lisans tez çalısması Konstrüktivizm'in genel anlamda grafik sanatında ve özel anlamda tipografide, modern estetik anlayısın biçimlenmesinde oynadığı rolü ele alınacaktır. Tezin ilk asamasında tipografinin ne olduğuna ve çağdas tipografi asamasına gelinceye kadar geçirdiği evrelere kısaca değinilecektir. Ardından Konstrüktivizm akımı ele alınacaktır. Öncelikle tarihsel süreç içinde bu akımın gelisimine değinilecektir. Konstrüktivizm'in kendisinden önceki sanat akımları ile olan iliskisi ve daha sonra da dönemin diğer sanat hareketleri ile olan iliskisi kısaca ele alınacaktır. Tarihsel süreç ele alındıktan sonra ise konstrüktif prensiplere ve bu akımın görüslerine değinilecektir. Konstrüktif yapıların biçimleri üzerinde durulacak ve burada belirtilen esasların tipografiye nasıl yansıdığı, görsellerle desteklenerek açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Constructivism is an influential art movement in modern art and design history. It was developed mainly by Russian artists around 1920?s. This movement has appeared first in Russia and spread throughout Europe successively. During this period the constructivism proceeded in two different directions. First approach is named as ?productivist? which was pioneered by Vladimir Tatlin. According to this approach art has to serve public purpose and first of all it has to be functional. Second approach is developed in Europe by Naum Gabo as the leader of this constructivist idea. This constructivist idea maintains that art cannot be reduced to being functional and it is an activity in itself. In this master thesis, the role of constructivism in the shaping of the modern art in general, its specific meaning in typography will be put forward. In that sense, constructivism as an art movement will be discussed. The development of this movement in the historical continuum will be main part of this discussion. Firstly, the relation of the constructivism with previous movements will be taken up and then its relations with the movements of its period will be explained shortly. After explaining the historical period, the constructive principles and its ideas will be shown. In that sense thesis will dwell upon the forms of constructive structure and it will explain the reflection of those forms in typography with supported visual examples.