Türkiye'de merkezi idareyi geliştirme teşkilatı 'İdareyi Geliştirme Başkanlığı'
- Tez No: 21103
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜLEYMAN TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Türkiye'de idarenin yeniden düzenlenmesi ve geliştirilmesi alanında yapılan bütün çalışmalarda yeniden düzenleme ya da geliştirme girişimlerinin başarıya ulaşamamasının nedenlerinden biri olarak, gerek merkezi gerekse kurumsal düzeyde bu konu ile yakından ilgilenecek bir örgütlenmenin gerçekleştirilememiş olması gösterilmektedir. Bu sebeple; ülkemizde kurumsal düzeyde idareyi geliştirme çalışmalarını yürütmek üzere Araştırma, Planlama ve Koordinasyon birimleri görevlendirilmiştir. Merkezi düzeyde ise idareyi geliştirme çalışmalarını koordine etmek ve ilgili kuruluşlar arasında yeterli bir işbirliğini gerçekleştirmek için“Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı”kurulmuştur. İdareyi geliştirme çalışmalarının amacına ulaşabilmesi için eksikliği duyulan her iki örgütlenme biçiminin oluşturulması ülkemiz açısından olumlu bir gelişmedir. Ancak oluşturulan bu iki örgütlenme biçiminin idari sorunları ne oranda çözüme ulaştırabildikleri konusunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Bunun içinde mevcut örgüt yapıları ve çalışmaları incelenmelidir. Kısa süre önce kurumsal idareyi geliştirme birimlerinin yapıları ve çalışmalarıyla ilgili araştırmaların yapıldığı bilinmektedir. Fakat merkezi düzeyde oluşturulan“İdareyi Geliştirme Başkanlığı”konusunda yapılan bir araştırmaya rastlanamamıştır. Bu sebeple tezimizde“merkezi düzeyde oluşturulan idareyi geliştirme biri mi”incelenmiştir. Tez giriş, üç bölüm ve bir değerlendirme ile önerileri kapsayan beş kısımdan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin konusu, kapsamı, amaçları, kullanılan yöntemler ve planı yer almaktadır. Birinci bölümde zamanla değişen yönetim anlayışı üzerinde durulmakta,daha sonra yönetimin devlete yansıma biçimi; bürokrasi konusunda açıklamalar yapılarak önceleri geniş tutulan bürokratik yapının küçültülmesi ancak etkin bir duruma getirilmesi anlayışının zamanla ağırlık kazandığı vurgulanmaktadır. Etkin bir bürokrasinin tesisinde ise yönetimin karşı karşıya bulunduğu sorunların tesbiti, sorunlara getirilen çözüm yolları ve bunlar içerisinde yer alan idareyi geliştirme çalışmalarının yeri, idareyi geliştirme sebepleri ve bu çalışmalarda yararlanılabilecek yol ve yöntemler, bu yöntemler içinde idareyi geliştirme biriminin önemi gibi konular üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde idareyi geliştirme çalışmalarında önemli bir yeri olan“merkezi idareyi geliştirme”biriminin oluşturulması konusunda ülkemizde Cumhuriyet kurulduktan sonraki dönemde yapılan çalışmalardan söz edilmektedir. Üçüncü bölümde sözü edilen merkezi idareyi geliştirme biriminin yıllar sonra ilk defa ayrı bir başkanlık olarak nasıl kurulduğu anlatılarak, 1987'den bu yana faaliyet gösteren Başkanlık çeşitli yönleriyle tanıtılmaktadır. Son kısımda ise genel bir değerlendirme yapılarak; konu ile ilgili yapılan çalışmalarda elde edilen sonuçlar belirtildikten sonra önerilere geçilmektedir. Yapılan araştırma sonucunda idareyi geliştirmenin esas itibariyle idarede görevli tüm kurum ve kuruluşların temel fonksiyonu olduğu; ancak, bu faaliyetlerin koordinasyonu açısından merkezi bir idareyi geliştirme birimine ihtiyaç duyulduğu, bu amaçla kurulan Başbakanlık İdareyi Geliştirme Başkanlığı'nın ise teşkilat yapı sı, personeli, görev ve yetkileri, v.b. konularda yeterli düzeyde olmadığı bu sebeple Başkanlığın bir bütün olarak ele alınarak gözden geçirilmesi, geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In all the academic works concerning the reformation and restructuring of administration of Turkey, the lack of effective organizational structure which is necessary in order to perform the required jobs on the level of both central ad ministration and institutions is shown as one of the major factors responsible for the failure of reformation and development efforts. Feeling this need, on the level of institutions of Turkish administration, Research, Planning and Coordination units were established to solve this problem and to reach the desired goals. Furt hermore, at the central administration level“Directorate for Administrative Development”was established under the auspices of Primeminister to coordinate the efforts of administrative reform and to provide the required cooperation bet ween the concerned institutions. The establishment of both these organizations which are urgently needed to reach the goals of the administrative reform is a positive step for our country. But, to what extent these new organizations managed to solve th existing administra tive problems is left as an important question to be answered if further improve ment is desired. To this end, the structure of these two organizations and their mechanism must be analysed. Recently, some researches regarding the structure of the administrative reform units of the institutions have been conducted. Whereas there does not exist any study concerning the“Directorate for Administrative Development”. Therefore, in this thesis, this very reform unit which is established at the central administration level is analysed. The thesis is comprised of an introduction three chapters and summary, conclusion and recommendations and in the introduction the scope of the thesis, its goals, applied research methods and utilized plans are presented. Chapter examines the process in which the state has undertaken the repon- sibility of various service mainly due to the dramatic change in the conception of public service. In this search bureaucracy and the way of the reflection of changein the administration concept on state are concerned. Regarding this some ex planations about bureaucratic structure which it was extensive formerly but it is narrowed now though organized efficiently as the time proceeds are made. The is sues which results from this process, the nature of the increase in the tasks of public administration and the resultant problems, solutions offered to tackle with these problems, the role of the administrative reform attempts in these solution ef forts, the question why administrative reform is needed, assessment of the methods and techniques that might be utilized in theese efforts, the importance of administrative reform units and some other related issues are all explored in this chapter. In the second chapter, the establishment of the administrative reform units, which have played an important role in the overall administrative restructuring ef forts, after the foundation of the Republic of Turkey is examined. In the third chapter, the reorganization of this very central administrative reform unit in 1987 as a seperate Directorate for the first time after its foundation is explained. The activities of the Directorate since 1987 are also presented in this chapter. In the last part, after a general evaluation, the conclusions reached are presented together with some recommendations. The conclusion of the research shows that administrative reform is essen tially the fundemental task of all the administrative institutions and organizations; However a centrally organized administrative reform unit is needed to coordinate the activities. Nevertheless, the organizational structure, the personnel and the scope of its duties and authorities etc. of the Directorate for administrative reform seem to be unsatisfactory. So, the Directorate should be reconsidered as a whole and possibly be restructured.