İlk dönem yeni ırak şiirinde manevi değerler
Moral values of modern iraq poems in the first semister
- Tez No: 211035
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Arapça
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Edebiyat, bütün dünya milletlerinde yükselme ve medeniyeti yönlendiren düsünce hayatının en güçlü destegi ve en önemli kalkınma vasıtasıdır. Topluma hizmet eden ve hayatı gelistiren sosyal, siyasi ve iktisadi hayatın gelismesi, edebiyat sayesinde mümkündür. Tüm dünya milletlerinin edebiyatlarında siir, hayatın gerçeklerinin bir yansımasıdır; siir, hayatın gerçeklerini, üzüntü ve sevinçlerini anlatır. Siir, manevî ve insanî degerleri kesin olarak zenginlestiren bir erdemdir. Eger siir insandaki ilahî suuru harekete geçirmezse ve aklı derin bir düsünceye itmezse güçsüz kalır. Siirin insandaki samimi bir tecrübe oldugunu kabul ederek, Irak siirinde yer alan manevî dererleri arastırmak istegiyle böyle bir çalısmaya ihtiyaç duyuldu. lk dönem yeni Irak siirindeki manevî degerleri arastırmaya; ayrıca Arapların bilhassa insani ve toplumsal deger anlayıslarının ve geçmisten gelen siirlerinin gelisimini göstermek için eski Arap siirindeki bu degerleri incelemeye çalıstım. Doktora tezi olarak hazırladıgımız bu çalısma; giris, üç bölüm sonuç ve kaynakçadan olusmaktadır.
Özet (Çeviri)
Literature, is an important and strong tool in conceptual life for upgrading and directing civilisation. It is possible to develop better life to people in terms economic,social and political basis by using literature. In literature of all people in the world, poems are used as reflection of reality of life. A poem describes life?s reality, sadness and happiness. Poem is an entity which effectively enriches people?s moral values. If a poem does not change the soul condition in a person or does not subject the person to deep thinking, then that poem becomes powerless. By considering the fact that, a poem is an intimate emotion in a person, a need has arisen to research emotional values found in the modern Irak poem; and hence this study. I have tried to research the values found in ancient Arab poems in order to show developments achieved in poems over a long period of time. I have been reseaching the emotional values existing in the modern Irak and other poems since the first semister. This study which represents my doctoral thesis consists of an introduction section , three main sections, conclusion and a section for references