Dolaylı vergilerin ekonomik etkileri ve Avrupa Birliği ile dolaylı vergileri uyumlaştırma süreci
Economic influences of indirect taxes and adaptation process of indirect taxes to European Union
- Tez No: 211077
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Devletler, kanunların kendilerine yüklemiş olduğu görevlerin finansmanında ağırlıklı olarak vergileri kullanmaktadırlar. Türkiye'de vergi gelirlerinin dağılımına baktığımızda dolaylı vergilerin vergi gelirleri içindeki payının gittikçe arttığı görülmektedir. Bunun nedenleri ise hem dolaylı vergilemedeki etkinlik hem de vergiye karşı tepkinin yumuşatılması arzuları olmuştur. Türk vergi sisteminde mevcut dolaylı vergiler çok fazla başlık altında iken bunlar Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim vergisi olmak üzere iki başlık altına toplanmıştır. Dolaylı vergi gelirlerinde meydana gelen artışlar ekonominin fren mekanizmaları olmalarına rağmen ekonomik göstergelerle (GSMH, GSYİH,v.b) paralellik arz etmeleri onların bu yönlerini gizlemekte ve ekonomiye katkı yarattıkları izlenimi doğmaktadır. Dolaylı vergiler ortadan kalkar ya da dolaylı vergi oranları azaltılacak olur ise tüketimin artması sonucu artan gelir üzerinden alınacak dolaysız vergi gelirleri artacaktır. Ülkedeki mevcut vergi adaletsizliklerini ortadan kaldırabilmek için dolaysız vergilere ağırlık verilmesi zorunludur. Dolaylı vergilerde ve oranlarında yapılması gerekli değişiklikler sonucu vergi gelirlerinde meydana gelecek azalış, dolaysız vergilere ve özellikle ülkemizde en az vergilendirilen servet vergilerine başvurulması yolu ile telafi edilebilir. Avrupa Birliği sürecinde vergi uyumlaştırmaları mali yapımızı zorunlu bir düzenlemeye tabi tutacaktır.
Özet (Çeviri)
States usually use taxes in finance of positions which laws give to them. Taking into consideration the distribution of tax income in Turkey, we see that indirect taxes play an important role in tax income. The reasons of this are both efficiency in indirect taxation and the desires to soften the reaction to the taxes. While there are many titles in available indirect taxes in Turkish taxation system, these are classified two main titles as Value-Added-Tax and Private Consumption Tax. Although increases in indirect tax incomes are hinderance elements of economy, parallelism with economic datas hides this side of them and they are exposed as the contribution to the economy. If indirect taxes are abolished or ratio of them is reduced, as a result of the increase in consumption the direct tax incomes taken over growing income rates will increase. Direct taxes have to be preferred to remove existing taxation injustice in the State. Decreases in tax incomes because of the improvements on direct taxes and their rates, can be compensated by direct taxes and wealth taxes which is minimum in our State. In European Union Process, tax adaptation efforts require inevitable improvements on our financial Structure.