Kamu harcamalarının ekonomik etkileri Türkiye üzerine bir uygulama (1980-2004)
The economic effects of public expenditures an implementation on Turkey (1980-2004)
- Tez No: 211080
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADEM ÜZÜMCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kamu harcamaları; altyapı harcamaları, tüketim harcamaları, genel kamu hizmetleri harcamaları, sosyal güvenlik ve refah harcamaları ile diğer kamu harcamaları gibi gruplara ayrılmaktadır. Bu çalışmada, kamu harcamalarının ekonomik etkileri teorik ve ampirik olarak incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye'deki kamu harcamalarının ekonomik etkilerini incelemek olmakla beraber, özelde kamu harcamalarının ve kamu harcama türlerinin ekonomide ve ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini, 1980-2004 dönemine ait yıllık verileri kullanarak araştırmaktır. Kamu harcamaları ekonomiyi etkileyici önemli faktörlerden birisi olup, istihdam, enflasyon, üretim düzeyi ve gelir dağılımında önemli etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte bu harcamaların popülist politikalar yerine rasyonel biçimde kullanılması, ekonomiyi etkilemedeki yeri açısından önem arz etmektedir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan yüksek faiz oranları, yüksek enflasyon, işsizlik gibi sorunların en önemli nedenlerinden birisi kamu harcamalarını artıran yanlış politikalardır. Türkiye ekonomisine ilişkin verilerle yapılan analizden elde edilen bulgulara göre, cari harcamaların yatırım ve transfer harcamalarına oranla ekonomik büyümeye etkisinin daha fazla olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Public expenditures is divided in these branches such as infrastructurial expenditures, consumptional expenditures, general public expenditures, prosperity expenditures and the other public expenditures. In this study, the contribution of public expenditures to economic growth has been examined theoretically as well as empirically. The aim of this research is to investigate the contribution of the public expenditures to economic growth by using the annual data for the period 1980-2004 in Turkey. Public expenditures is disagregated into spendings of infrastructure, consumption, general public services, social security and welfare, and other. The empirical evidence from Turkish Economic data suggests that, also it had a positive effect on economic growth in Turkey. Public expenditures has an effective role upon employment, inflation, production level and the income distribution is one of the important factor element wich effect the economy. It is much more important using these expenditures where needed than using in populist policies about effecting the economy. Public expenditure policy is one of the most important reason of the problems such as high interest rates, high inflation, unemployment which is experienced in the improving countries like Turkey. It is concluded that the effect of the current expenditures has much more effect than the investment expenditures and transfer expenditures to the economic improvements in the analysis and the datas regarding the economy of Turkey.