İzmir'de özel öğretim kurumlarinda okul öncesi çocuklarda klasik bale müfredat önerisi
Classical ballet syllabus proposal for pre-school children at private schools in İzmir
  1. Tez No: 483817
  2. Yazar: ZEYNEP TANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Eğitim ve Öğretim, Ballet and Dance, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ülkemizde klasik bale eğitimi profesyonel olarak konservatuvarlarda dokuz yaşından sonra başlamakta, daha erken yaşlarda bu eğitim özel bale kurslarında verilmektedir. Konservatuvarlarda verilen eğitim bale sanatçısı yetiştirmeye yöneliktir. Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel bale kurslarındaki bale müfredatı da ilköğretim 1. sınıf yaşından itibaren başladığı için okul öncesi yaş grubuna hitap eden bir müfredat bulunmamaktadır. Gerek özel kurslarda gerekse anaokulu ve kreşlerde klasik bale eğitimi gerekli standartlar gözetmeksizin verilmektedir. Araştırmada, İngiltere'deki özel kurslara yönelik hazırlanmış programlar, yaratıcı dans ders programları ve Orff sistemi incelenerek okul öncesi çocuklardaki fiziksel ve duygusal yetiler ile gereksinimler belirlenip, alanında uzman kişiler tarafından değerlendirildikten sonra kullanıma hazır hale getirilmek üzere yeni bir müfredat oluşturulmuştur. Bu çalışma, beş ve altı yaşındaki okul öncesi çocukların fiziksel kapasiteleri, dikkat süreleri, nasıl öğrendikleri, klasik bale eğitmeninin rolü ve o yaş grubu öğrenci velilerinin beklentileri göz önüne alınarak öğrencilerin devam etmek isteyecekleri türden, eğlenceli ve yaratıcı bir program olması için yaratıcı dans oyunları ve Orff eğitimi destekli olarak hazırlanmıştır. Klasik bale eğitimi, çocuklarda, kuvvet, koordinasyon ve esneklik sağlanmasına, motor becerilerin edinilmesine, müzik kulağının gelişmesine olanak sağlayan bir aktivitedir. Yaratıcı dans ile birlikte verildiğinde hem sorun çözmede başarılı, yaratıcı bireyler yetiştirilmesine hem de ileri yaşlarda klasik bale tekniklerini öğrenebilmek için gerekli fiziksel ve duygusal alt yapıyı kazanmış öğrenciler oluşturulmasına olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
In our country, professional classical ballet training starts at the conservatories when children are 9 years old; younger children are trained at private ballet schools. It's very important for the children's physical and mental health that 5-6 year olds receive classical ballet training from properly qualified teachers. The training given at the conservatories aims to prepare children to become professional ballet dancers. Because the curriculum taught at the private ballet schools which are regulated by Local authorities starts with age 7, an early year's ballet curriculum does not exist. In private ballet schools and nurseries, classical ballet training is provided without any standards. It is evident that without knowing how 5/6 year olds learn, what the parents' expectations are and how much of the ballet techniques can be learned at that age the training given will not provide the right foundations. In this research, a new curriculum has been created by reviewing the training programmes at private dance schools in England, the Orff system and creative lesson plans. This programme takes into account preschool children's physical ability and length of concentration; it's fun and creative. Classical ballet training promotes coordination, strength and flexibility, enhances motor skills, improves musicality and encourages teamwork. When it's taught together with creative dance it enables children to become creative individuals with good problem-solving skills, physically and mentally ready to learn classical ballet techniques.