İlköğretim ikinci kademede demokrasi eğitimi: İkinci kademe öğretmenlerin demokratik tutum ve davranışları sergileme düzeyleri (Kars ili örneği)
Democracy education in second echelon of primary schools: Levels of exhibiting democratic attitudes and behaviours of second echelon of primary school teachers ( Kars case)
- Tez No: 211078
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ YANIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu arastırmanın amacı Türk Milli Eğitim Sistemi içindeki ilköğretim kurumlarının ikinci kademesinde demokrasi eğitiminin yerini, bu eğitimi anlatmak, tanıtmak ve benimsetmek için ne gibi etkinlikler yapıldığını ve bu okullarda görev yapan öğretmenlerin demokratik tutum ve davranıslarının cinsiyet, brans ve kıdemlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesidir. Arastırmanın evreni 2006?2007 Eğitim-öğretim yılında Kars Merkez ilköğretim okullarında görev yapmakta olan 38 erkek ve 56 bayan öğretmenden olusmaktadır. Arastırmanın kuramsal boyutu literatür taraması yapılarak olusturulmustur. Arastırmanın verileri; alt problemlere, ilgili kaynaklara dayanarak ve arastırmacı tarafından gelistirilmis, öğretmenlerin eğitim-öğretim etkinlikleri yürütülürken kullandıkları yöntemleri, okulda ve sınıfta uyulması gereken kurallar belirlenirken kullandıkları yöntemleri, okulda ve sınıfta bir problemle karsılastıklarında gösterdikleri tutumlarını, öğrenci etkinliğine dayalı faaliyetler yürütülürken gösterdikleri tutumlarını, öğrencilerin basarı, ekonomik durum ya da öğretmenlerin velilerle olan iletisimlerine göre öğrenciye yaklasımlarını ve demokrasi eğitimi hakkındaki bilgi ve tutumlarını ölçmek amacıyla sorulan sorulardan olusan ?Demokratik Tutum ve Davranısları Ölçme Anketi? yoluyla toplanmıstır. Toplanan verilerden ilköğretim ikinci kademe öğretmenlerinin demokratik tutum ve davranısları sergileme düzeylerini belirlemek amacıyla yüzde ve frekans istatistiksel islemleri kullanılmıstır. Arastırma bulguları, örneklemi olusturan ilköğretim ikinci kademe öğretmenlerinin demokratik tutum ve davranısları yeterli düzeyde sergilemediklerini göstermistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out if there are differences among the democratic thought and behaviours of the teachers being on duty and busy with teaching at the upper primary education and the importance and position of democracy education in these kind of schoolls, what kind of activities have been done to tell, introduce and make them accept (the democracy education) it. The universe of this study is consisted of 38 male and 56 female teachers who are choosen from the primary schools in Kars city centre in 2006-2007 acedemic years. The theorical dimension of this study has been organized by literature searching through. The data of this study have been evaluated according to the subproblems and the other studies on the same subjects called literature and the methods and techniques used by the teachers to organize the teaching activities, the methods to be used to define the classroom rules, the behaviours been shown when facing some problems, when directing and controlling the activities, students? success economic situation or the vision of approaching the students according to the communicating with the parents and the manners about the information of democracy education. All of this data about our main and sub-problems have been collected with the help of questionnaire called ? The Measuring Questionnaire Of The Democratic Maner and Behaviours? . The frequency and percentage statistical systems have been used to find out the upper primary education teachers? democratic level of their manners and behaviours. The data of our study have shown that the upper primary educaton techers? manners and behaviours aren?t democratic manners and behaviours.