Otel işletmelerinde gelir kontrolü ve gelir kontrolüne ilişkin bir uygulama örneği
Revenue control at the hotel establishment and a sample practice deal with revenue control
- Tez No: 73957
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
169 ÖZET Hızla gelişen konaklama endüstrisi, küçük girişimlerden, bir çok ürün çeşidini bünyesinde barındıran işletmelere doğru kaydedeğer bir gelişme süresi geçirmektedir. Bu hızlı gelişme ve aktivite çokluğu, satılan ürün ve personelin çok sıkı denetimini beraberinde getirmiştir. Ülkemizde de konaklama endüstrisi aynı süreci ve gelişmeyi ya şamaktadır. Birçok otel işletmesi manuel sistemleri bırakarak elektro nik sistemlere geçiş süreci içerisindedir. Çalışma gelir kontrolünün daha etkili bir şekilde nasıl yapılaca ğı, tam entegre olmuş otel yazılım sistemi ile tom boncuk sisteminin örnek bir uygulama olduğunu ve uygulama örneğini içermektedir. Tam entegre elektronik gelir kontrol sisteminin bir alt sistemi olan otel yazılım sistemi ve elektronik tom boncuk sistemi; otel işlet melerine müşteriden alınan depozitolar sayesinde ön finansman yani faizsiz nakit sağlamakta, satış noktalarındaki satışların gelirleri ön- büroda toplanmasıyla etkili gelir kontrol mekanizması kurulabilme imkânı sağlamaktadır. Sistemin yukarıdaki avantajlarının yanında; personel tasarrufu, zaman tasarrufu, kolay bilgi akışı, iyi bir stok kontrolü ve politikası, gelir arttırıcı gibi birçok önemli avantajlarıda bulunmaktadır. Bu bilgilerden sonra, elektronik gelir kontrol sistemi otel işletme leri için iyi bir gelir kontrol sistemidir denilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
170 ABSTRACT Rapidly developing lodging industry, has experienced a considerable process of development from small enterprises to the big ones including several variety of products in themselves. This rapid development and aboundance of activities, has brung effective control of bought products and employers with themselves. Also in our country, the lodging industry has been experiencing same process and same development. Many of the hotels have been benig in process of pass from manuel systems to electronic systems. This study is about how to make revenue control as effective. And also it includes full integrated hotel electronic system and torn system. And there is a sample of this entegrated system. Full entegrated hotel electronic system and torn system that it was an electronic revenue control system; supply cash without interest because of the advance payments and it supply an effective revenue control mechanism because of one payment department. Another advantages of the electronic revenue control system; administration of personel, saving time, easy information flowing, an effective stock control and policy, and increase of revenue. After these knowledge, electronic revenue control system is a good revenue control system for the hotel administrations.