Antalya ili 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde önbüro personelinin eğitimi
- Tez No: 32430
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu çalışmada, otelcilik ve turizm sektöründeki eğitim durumumuz anahatlan ile anlatılmıştır. Araştırma, 4 ve 5 yıldızlı otellerin önbüro personelinin mevcut eğitim durumları ve otellerin personelini eğitme biçimlerini tesbit ederek bu konudaki eksiklikleri saptamaya yönelik olarak yapılmıştır. Araştırmanın temel amacı, Antalya bölgesindeki 4 ve 5 yıldızlı otel lerin önbüro personelinin eğitim durumlarının incelenmesi ve tesbit edilen eksiklikler konusunda öneriler oluşturmaya çalışılmasıdır. Bu amaç çerçevesinde ülkemizdeki turizm eğitimi ana hatlarıyla araştırılmıştır. Tez çalışmasında, turizm alanındaki yaygın ve örgün eğitim biçimleri araştırılarak; önbüro personelini eğitimiyle ilgili de taylara inilerek istatistiki bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Önbüronun otel işletmesindeki yeri, tanımı ve önemi, önbüro per sonelinin görev ve yetkieri, önbüroda yapılan işler detaylarıyla araş tırılmıştır. Bu araştırma için gerekli veriler, Antalya'daki ve 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerine posta yoluyla gönderilen anketlerden elde edilmiştir. Anket sonuçlarının değerlendirilmesi ile, bu bölgedeki otellerde önbüro personelinin yeterli mesleki eğitim almamış oldukları, otellerdeki mevcut önbüro personelinin mesleki ve yabancı dil bilgilerinin kaliteli hizmet sunumu için yeterli olmadığı belirlenmiştir. Bu tespitler sonucunda anket gönderilen otellerin bu konuda be lirttikleri eksiklikler doğrultusunda daha verimli önbüro personeli eğitmek, amacıyla öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study we attempted to explain our current state of hotel and tourism education briefly. The purpose of this study is to determine 4 and 5 star hotels front- office personnels' present educational conditions and method of tra ining technigues. Based on this results we try to point out the problems in this field. The major objective of this study is to investigate 4 and 5 star hotels' in Antalya region, front-office personnels' educational gualifications and if any make proposals on determined misgualifications of per sonnels' professional career. In the context of this study, our national tourism education system was researched briefly In this research while vocational education and on the job training of the front-office personnels was being researched, we also gave a detailed statistical data about their educational conditions It is also included in this study that the importance of the front-office in hotels, its definitions, its scope and front-office stufrus' duties and authorities. The works done in front-office operations are explained in detail. As a part of our study we sent guestionaire to 4 and 5 star hotels in Antalya region. By completing analysis and evaluation of the received guestionaire, we concluded that the front-office personnels in that re gion do not have reguired level of vocational and foreign language gu alifications. As a consequense of the results, we concluded that, these personnels could not provide the guality services that expected by gu ests. Based on study results, we make suggestions to establish an effective front-office personnel training system for hotels that we seat qu estionnaire received their comments on problems faced by them* it