Muhasebe meslek ahlakı ve Kars ili merkezinde bir araştırma
Accounting proffession ethics and a research in center of Kars city
  1. Tez No: 211092
  2. Yazar: MEHMET GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ALİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada, Kars ili merkezinde faaliyet gösteren muhasebe meslek elemanlarının, Türkiye'de muhasebe meslegi ile ilgili mevzuatla ortaya konulan muhasebe meslek ahlakı ilkelerine duyarlılık düzeyi arastırılmıstır. Veri toplama yöntemi olarak anket çalısması tercih edilmis olup örnek kütle 23 Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müsavir'den olusmaktadır. Arastırmanın degiskenleri, mevzuatta dagınık olarak ortaya konulan muhasebe meslek ahlakı ilkelerinden olusmaktadır ve ulasılan veriler istatistiksel olarak analiz edilmektedir. Arastırma sonuçları, cinsiyet, meslek unvanı ve mesleki deneyim kriterleri açısından meslek elemanlarının etik ilkelere duyarlılık düzeylerinde anlamlı bir farklılık olusmadıgını göstermistir. Bununla birlikte etik ilkelerin boyutları arasında anlamlı bir iliski oldugu tespit edilmistir. Bu sonuca baglı olarak yapılan regresyon analizinde bagımsızlık ve haksız rekabet boyutlarını en iyi tahminleyen boyutun mesleki bilgi ve yeterlilik oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study sensitivity level of accounting profession staff working in center of Kars city, to ethic principles of accounting profession, manifested by legislation related to accounting profession in Turkey, was researched. Survey study was selected as data collecting method and sample contains 23 serbest muhasebeci and serbest muhasebeci mali müsavir. Variables of research are formed of ethic principles of accounting profession manifested dispersed in legislation and data received are analysed statistically. Research results showed that there isn?t a significant difference on sensitivity degree to ethic principles related to demographic characteristics of profession staff. With this result a significant relationship between dimensions of ethic principles was found.