Ortaöğretimde ingilizce derslerinde öğrenci başarısında motivasyonun rolü; Bartın ili örneği
The role of motivation in students' achievement in english lessons in secondary education; The province of Bartin as the sample
  1. Tez No: 211105
  2. Yazar: EMRULLAH YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yabancı dil ögreniminde motivasyonun rolü uzun süredir tartısılmaktadır. Yabancı dil derslerinde motivasyon sorunu ülkemizde de sık sık sikayet konusu olmaktadır. Arastırmacılar yeterli motivasyon düzeyine sahip ögrencilerin düsük motivasyonlu ögrencilere göre daha kolay ve daha hızlı yabancı dil ögrendiklerini iddia etmis ve birçok çalısmayla da bu tezlerini desteklemislerdir. Bu çalısma da bu tezin geçerligini test etmek ve bulgular ısıgında egitimcilere faydalı bilgiler sunabilmek amacıyla yapılmıstır. Çalısma için anket metodu kullanılmıstır. Bartın sehir merkezi ve ilçe ve beldelerinde yer alan toplam 18 resmi ortaögretim kurumundan rastgele örneklem yöntemiyle seçilmis, 159 kız, 164 erkek olmak üzere toplam 323 ögrenci çalısmanın örneklemini olusturmustur. Anketle ögrencilerin motivasyon düzeyleri ölçülmüs, motivasyon düzeyinin okul türü ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermedigi bulunmaya çalısılmıs ve motivasyonu etkilemesi muhtemel bes ayrı etkenin rolü arastırılmıstır. Ayrıca, anketle ögrencilerin motivasyonun bütünlesmeci ve araçsal olmak üzere iki tipinden hangisine daha fazla ragbet ettikleri belirlenmeye çalısılmıstır. Arastırma sonucunda ögrencilerin motivasyon düzeylerinin iyi oldugu ve 18 okulun 14 tanesinde motivasyonla basarı arasında orta ve üst seviyede pozitif bir korelasyon oldugu görülmüstür. Motivasyon düzeyinin okul türü ve cinsiyete göre farklılık gösterdigi anlasılmıstır. En çok sorun yasanan etkenin fiziki olanaklar oldugu ve ögrencilerin araçsal motivasyonu benimsedikleri de çalısmanın diger önemli sonuçlarıdır. Bu bilgiler ısıgında, yabancı dil ögreniminde motivasyon göz ardı edilmemeli ve basta farklı yöntem ve araçlardan yararlanmak olmak üzere farklı stratejiler denenerek ögrenciler motive edilmeli ve varolan motivasyonun devamı saglanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The role of motivation in foreign language learning has been discussed for a long time. The problem of motivation in foreign language classes has often been subject to complaints in Turkey, too. Researchers have claimed that the students who have sufficient level of motivation learn a foreign language more easily and faster than the ones having little motivation and they have supported their thesis with lots of studies. This study has been carried out so as to test the validity of this thesis and to provide the educators with useful information in the light of the findings. Survey method has been used for the study. A sum of 323 students, 159 girls and 164 boys, who have been selected from among the students attending 18 state high schools in the city centre and districts and towns of Bartın using the random sampling method have been the sampling of the study. With the questionnaire, the motivation levels of students have been measured, whether or not the motivation levels of students change according to the type of school and sex has been questioned and the role of five distinct factors that are likely to influence motivation has been determined. Furthermore, it has been determined which of the two types of motivation has been favoured by the students. At the end of the study, it has been discovered that the motivation level of students is high and at 14 schools out of 18 there is a positive, average or high correlation between achievement and motivation. Another outcome of the study is that the motivation levels of students change significantly according to the type of school and sex. The most problematic area is physical facilities and the students favor instrumental motivation more than integrative motivation. In the light of the data, motivation shouldn?t be neglected in foreign language learning and the students should be motivated and the existing motivation level should be perpetuated using different strategies the most prior of which is to use different methods and materials while teaching a foreign language.