Beckett Tiyatrosu'nda iletişimsizlik ve yabancılaşma: oyun sonu örneği
Miscommunication and alienation in Beckett Theatre: A case study of the play endgame
- Tez No: 757345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Absürd Tiyatroya genel bir bakışta bulunarak dönemin yaşam şartlarının dönemin sanat anlayışını nasıl etkilediği incelenmiştir. Kuramcılar tarafından Absürd tiyatronun özellikleri olarak belirlenen iletişimsizlik, eylemsizlik ve yabancılaşma kavramları mercek altına alınmış ve bu kavramları doğuran döneme ait yazar Samuel Beckett'in hayatı incelenmiştir. İlk iki bölümdeki bu çalışmaların ardından üçüncü bölümde Beckett'in Oyun Sonu oyununun incelemesi iletişimsizlik, eylemsizlik ve yabancılaşma kavramları üzerinden yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the living conditions on the understanding of the art of the period were analyzed by giving an overview of the Absurd Theatre. In the second chapter of the study, Samuel Beckett's life, who is the founder of the concepts of lack of communication, inaction, and alienation that were determined by the theorists as the characteristics of the Absurd theater, was examined. In the rest of the study, Beckett's play called ''Endgame'' was discussed based on the examinations of these concepts.