Addie tasarım modeline göre çoklu öğrenme ortamı geliştirme süreci ve geliştirilen ortam hakkında öğrenci görüşleri üzerine bir çalışma
A study on development process of a multimedia learning environment, according to addie model and students? opinion on the environment
- Tez No: 216347
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma kapsamında, ilköğretim 4. sınıflara yönelik olarak, sütun grafiği konusunda bir çoklu öğrenme ortamı geliştirilmiştir. Geliştirme sürecinde ADDIE Tasarım (Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama, Değerlendirme) Modeli temele alınmıştır. Çalışmada ADDIE kapsamında, geliştirilen ortamın tasarım süreci anlatılmış, ayrıca geliştirilen ortamın erişiye etkisine bakılmıştır. Bunun yanı sıra ortamla ilgili nitel ve nicel yollarla öğrenci görüşleri toplanarak incelenmiştir. Araştırma grubunu, 50 kız, 35 erkek olmak üzere 85 ilköğretim 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Geliştirilen çoklu ortam materyali bilgisayara yönelik olduğundan uygulama bilgisayar laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ortamın erişiye etkisini ölçmek için ön test ? son test uygulanmıştır. Öğrenci görüşlerine dair verileri toplamak içinse hem açık uçlu hem de çoktan seçmeli sorular içeren bir anket uygulanmış, ayrıca 20 öğrenciyle de görüşme yapılmıştır. Araştıma sonucunda, çoklu öğrenme ortamının erişi üzerinde etkili olduğu sonucu bulunmuştur. Öğrenci görüşlerinin incelenmesinin sonucunda ise, öğrencilerin özellikle ortamda kendilerine seçim şansı verilerek, etkinliklerde bağımsız davranabilmelerine fırsat tanınmasından, sağlanan işbirliğinden, konunun günlük yaşamla bağdaştırılmasından ve materyalin oyuna benzemesinden hoşlandıkları anlaşılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Öğrenme ortamı, çoklu öğrenme ortamı, ADDIE Tasarım Modeli, eriş
Özet (Çeviri)
In this particular study primary school 4th grade classes are targeted. Concerning bar chart utilization a multimedia learning environment, according to ADDIE (Analyze, Design, Develop, Implement, Evaluate) Instructional Design Model is developed. In this study, the development process of the environment has been examined and the effect on achievement of the environment has been observed. Furthermore, student?s opinion on the environment has been analyzed by qualitative and quantitative methods. The study group composed of 85 4th grade students distributed as 50 females and 35 males. Since the multimedia environment is a computer-aided system it was developed in the applied computer laboratory. To be able to measure the effect on achievement pre-test and post-test procedures have been applied. To obtain the data from students, in addition to interviewing 20 students, open-ended and multiple-choice survey instruments have been utilized. In conclusion, it was discovered that multimedia learning environment is effective on achievement. By analyzing students? opinions, it was concluded that students enjoyed the selection flexibility to provide independence in activities, cooperation opportunities, the association of the subject matter with daily activities, as well as the game-like nature of the material. KEYWORDS: Learning environment, multimedia learning environment, ADDIE Instructional Design Model, achievement.