İlköğretim okulu yöneticilerinin yönetsel etik ilkelere bağlılık düzeylerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Şanlıurfa ili resmi ilköğretim okulları örneği)
Evaluation of primary school directors? dependence level to the adminisrative ethical principles according to the views of teachers (sample of offical primary school in Şanlıurfa)
- Tez No: 211132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DEMİRBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okulu müdürlerinin yönetsel etik ilkelere bağılılık düzeylerinin öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesidir.Bu amaçla Şanlıurfa ili resmi ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin görüşlerine göre okul müdürlerinin hoşgörü, adalet, sorumluluk, dürüstlük, demokrasi ve saygı boyutlarındaki etik ilkleri uygulama düzeyleri ölçülmüş; öğretmenlerin yaş, cinsiyet, branş ve kıdemlerine göre öğretmen görüşleri arasında anlamlı bir farkın olup olamadığı araştırılmıştır.Araştırmanın evreni olarak 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilindeki 361 ilköğretim okulunun müdürleri ve öğretmenleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemi ise random tekniği ile seçilen 36 ilköğretim okuludur.Anket yolu ile elde edilen verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t- testi tek yönlü varyans analizi ve Levene eşit (homojen) varyans testi, Tamhane çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre öğretmenler, okul müdürlerinin adalet, hoşgörü, sorumluluk, dürüstlük, demokrasi ve saygı boyutlarındaki etik ilkelere genellikle düzeyinde uygun davrandıklarını belirtmişlerdir. Adalet, demokrasi, dürüstlük ve hoşgörü boyutundaki etik ilkelerin değerlendirilmesinde erkek öğretmenlerin lehine sonuçlar çıkmıştır. Yaş grupları arasındaki öğretmen görüşlerinde adalet, demokrasi, dürüstlük, sorumluluk ve hoşgörü boyutundaki etik ilkelerde manidar farklılıklar görülmüştür. Branşlarına göre öğretmen görüşleri arasında manidar farklar bulunamamıştır. Kıdemlerine göre öğretmen görüşleri arasında adalet, hoşgörü, sorumluluk boyutundaki ilkelerin algılanmasında manidar farklılıklar görülmüştür.Araştırmada sonuçlara uygun olarak okul müdürlerinin etik davranışlar konusunda geliştirilip bilgilendirilmesi gerektiği öneri olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define how primary school directors? behaviours regarding ethical principles are perceived by teachers.For this aim, school directors? level of practicing ethical principles such as tolerance, justice, responsibility, honesty, democracy and respect has been measured according to the views of teachers in official primary schools in Şanlıurfa ; it?s been researched if there is a meaningful difference between the views of teachers according to their age, sex, profession and seniority.The research environment has been taken as the teachers and directors of 361 primary schools in Şanlı Urfa in 2005-2006 Education-Teaching Period Whereas, the sample group of the research is the 36 primary schools chosen by the random technique.Frequency, percentage, arithmeticalaveerage, t-test, one-sided variation analyse , Levene equal (homogeneus) variation test and Tamhane multidimensional comparison test have been used in the analyse of the data obtained through survey.According to the research results, teachers state that scool directors obey the ethical principles such as dimension of tolerance, justice, responsibility, honesty, democracy and respect in the general sense . Evaluation of the ethical principles such as dimension of justice, democracy, honesty, responsibility, respect, tolerance results are in male teachers favor. Meaningful differences have been recorded in the ethical principles such as dimension of justice, democracy, honesty, responisbility and tolerance within the views of teachers according to their age group. Meaningful differences haven?t been found within the views of teachers according to their profession. Meaningful differences have been observed in the perception of principles such as justice, tolerance, responsibility within the views of teachers according to their seniority (degree).iiiIn the research, in accordance with the results, it has been presentedas an advice that it is necessary to develop and inform school directors about ethical behaviours.