Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri için ihracat stratejileri
  1. Tez No: 52489
  2. Yazar: SERVET KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZET“Küçük ve Orta ölçekli Sanayi İşletmeleri için İhracat Stratejileri”konulu tez çalışması üç ana ve dokuz alt bölümden oluşmaktadır. Küçük ve orta ölçekli işletme tanımları kapsamında, yirmibeş dünya ülkesi incelenmiş, ayrıca Türkiye'de bu kesime hizmet veren kuruluşların tanımları irdelenerek aralarındaki tanım farklılıkları ortaya konulmuştur. Söz konusu işletmelerin“Swot Analizi”yapılarak, imalat sanayi içinde ölçeksel ve sektörel profili en son istatistiki bilgilerle değerlendirilmiştir. Verilerin temini, derlenmesi ve değerlendirilmesi detaylı bir çalışmayı gerekli kılmıştır. KOS işletmelerinin ihracat sorunları genel bir bakış açısı içinde incelenerek, dünyada ihracat yapabilmeleri için verilen hizmetler, oniki dünya ülkesi kapsamında ele alınmıştır. Türkiye'deki durum ise devlet yardımları ve kurumsal hizmetler olarak iki kategoride değerlendirilmiştir. 1980 sonrası Türkiye ihracatındaki gelişmeler, imalat sanayi ihracatı ve imalat sanayi ihracatı içinde KOS işletmelerinin durumu da en son istatistiki verilerle ortaya konulmuştur. Gümrük Birliği'nin, KOS işletmeleri için muhtemel faydaları ve yaratacağı muhtemel sorunlar, imalat sanayi alt sektörleri kapsamında incelenmiştir.Yukarıda belirtilen tüm konuların incelenmesi sonucunda da, KOS işletmelerinin ihracat yönünde geliştirilmeleri ve desteklenmeleri için; - Genel Hükümet Politikalarına Yönelik Stratejiler - İşletme Bazında İhracat Stratejileri - Örgütlenme Stratejileri - Finansman Stratejileri - Teknoloji Stratejileri - Eğitim Stratejileri - Enformasyon Stratejileri - Tanıtım Stratejileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the exporting strategies for the small and medium sized industrial enterprises (SMEs) is being examined in three main and nine sub parts. Within the frame of the definition of the SMEs, twenty five countries were studied and also the SME definitions made respectively by the Turkish organizations aiming to support these enterprises were examined and the definition differences were clearly determined. The subjected enterprises were analysed with a method namely SWOT ( Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) Analysis and their sectoral and scale profiles were assessed in accordance with the recent data. An additional detailed study was made in order to obtain and evaluate the required data. In this study, the problems of the SMEs were tried to be examined within a global perspective. The twelve countries were selected in order to determine the exporting facility services provided for these enterprises. The situation of these enterprises in Turkey were pointed out in two categories; as state aids and institutional services respectively. The improvements in the exporting activities in Turkey by the end of 1980, exporting enterprises within the Turkish manufacturing industry and the situation of the SMEs in Turkish manufacturing industry exports were examined by utilizing the recent statistical data.The possible opportunities and problems that could be arised because of the Customs Union betwen Turkey and European Union were determined with respect to the manufacturing industry subsectors. After examining all of the above topics in order to improve and support the SMEs as far as exporting facilities were concerned the following strategies were developed by the researcher: - Global State Policy Strategies - Enterprise-based Exporting Strategies - Organizational Strategies - Fiscal Strategies - Technological Strategies - Training Strategies - Information Strategies - Representation Strategies