The washback effect of TOEFL IBT and a proficiency exam as high-stakes tests on dual diploma students and university preparation students at a state university in Turkey
TOEFL IBT'nin ve hazırlık atlama sınavının Türkiye'de bir devlet üniversitesinde çift diploma programı ve standart Üniversite programı öğrencileri üzerindeki ket vurma etkisi
  1. Tez No: 636171
  2. Yazar: AYLİN BALLIDAĞ KAHREMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ket vurma etkisi“testlerin öğretme ve öğrenme üzerindeki etkisi”olarak tanımlanmaktadır (Wall 1997, s. 291). Bir testin önemi etkisinin gücünü belirleyen bir faktördür ve böyle önemli sonuçları olan testlerin katılımcılar ve eğitim programı üzerinde ciddi etkileri vardır (Shohamy, 2004). Alderson ve Wall'un Ket Vurma Etkisi Hipotezi'nden (1993, p.120-121) hareketle geliştirilen bu çalışma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde TOEFL IBT'nin ve hazırlık atlama sınavının Çift Diploma Programı ve Standart Üniversite Programı hazırlık okulunda eğitim gören öğrencilerin dil öğrenme motivasyonu, öğrenen özerkliği ve sınav hazırlık çalışmaları üzerindeki etkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma bahsedilen açılar göz önünde bulundurularak TOEFL IBT'nin ve hazırlık atlama sınavının öğrencilerin yeterlilik düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu özel bağlamı net bir şekilde betimleyebilmek için öğrenci anketleri, öğrenci görüşmeleri ve öğretmen görüşmeleri aracılığıyla hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılarak veriler toplanmıştır. TOEFL IBT'nin öğrencilerin motivasyonlarında bazı negatif ket vurma etkisine sebep olurken sınav hazırlık stratejilerini etkilediği, fakat düşük seviyelerdeki öğrenciler dışında diğer öğrencilerin öğrenme özerkliğinde hiçbir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Hazırlık atlama sınavının ise standart hazırlık programına kayıtlı öğrencilerin öğrenme özerkliği üzerinde ve öğrencilerin kullandığı sınava hazırlık stratejileri üzerinde bir ket vurma etkisi gözlenmemiş olmasına rağmen motivasyonlarında ket vurma etkisi gözlemlenmiştir. Standart hazırlık programına kayıtlı öğrencilerin kullandıkları konuşma stratejileri üzerinde ise negatif bir ket vurma etkisi gözlemlenmiştir. Bu çalışma, önemli sonuçları olan testlerin İngilizce hazırlık programlarında kullanımı ile ilgili pedagojik uygulamalara dair öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Washback is described as“the effects of tests on teaching and learning”(Wall 1997, p.291). The stake of a test is a factor in the strength of the effect, and such high stakes tests have severe impacts on the test takers and the education program (Shohamy, 2004). Developed from Alderson and Wall's Washback Hypotheses (1993, p.120-121), this study aimed to shed some light on the washback of TOEFL IBT and a Proficiency exam as high stakes tests in terms of students' language learning motivation, learner autonomy and exam preparation strategies in a Dual Diploma Program (DDP) and University Preparation Program (UPP) preparatory school of a state university in Turkey. It also investigated whether different proficiency levels experienced washback differently in the mentioned aspects. Both qualitative and quantitative research methodologies were used. Data were collected through student questionnaires, student and teacher interviews to provide a clear picture of this particular context. The results indicated a possible negative washback of TOEFL IBT on students' language learning motivation, some possible washback in their exam preparation strategies and no washback on students' learning autonomy except lower proficiency levels. Proficiency exam was revealed to have a possible positive washback on students' motivation although no washback was observed on students' level of autonomy. It was also found to have some positive washback on students' exam preparation strategies in both programs apart from speaking strategies of Proficiency exam students. The study provides suggestions and pedagogical implications about the use of high-stakes tests in English preparatory programs.