Ağrı alt bölgesi'nde (Ağrı, Ardahan, Iğdır, ve Kars gelir dağılımı ve göç ) bir uygulama
The income distribution and migration in subdivisionAğrı(Ağrı, Ardahan, Iğdır andKars ) An application
  1. Tez No: 211168
  2. Yazar: DİLEK POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Adil gelir dağılımının sağlanması, tüm devletlerin önemli uğraş alanlarından birisidir. Gelir dağılımındaki dengesizlik birey, il, bölge ve ülke bazında mutsuzluk ve huzursuzluk kaynağıdır. Gelir dengesizliği sorununun temel yansımalarından birisi düşük gelirli il ve bölgelerden yüksek gelirli il ve bölgelere göçtür.Türkiye'de yaşanan göçün yönü daha az gelişmiş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinden, sanayileşmiş ve kişi başına gelir düzeyi yüksek batı bölgelerindeki illere yöneliktir. Bu çalışma ile hem göçün en yoğun yaşandığı hem de beşinci derecede gelişmiş iller grubu içinde olan Ağrı Alt Bölgesi'nde (Ağrı, Ardahan, Iğdır ve Kars) gelir dağılımı ve göç konusu analiz edilmektedir. Bunun için ilgili il merkezlerinde toplam 1600 deneğe anket uygulanarak SPSS paket programı yardımıyla Ki-kare, Korelasyon ve ANOVA testi gibi istatistiki metotlardan faydalanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Ağrı Alt Bölgesi'ndeki insanların %74,5 oranında göç eğiliminde oldukları, göç gerekçelerinde ekonomik değil, sağlık ve eğitim hizmetlerinin yetersizliği gibi sosyal nedenlerin ön plana çıktığı, terör ve etnik köken farklılıklarının göç sebebi olarak algılanmadığı, bölge nüfusunun %65,4'ünün aylık 1000YTL ve altında gelire sahip olduğu, gelir dağılım eşitsizliğinin %10 önem düzeyinde göç sebebi olduğu gibi temel sonuçlar elde edilmiştir. Ulaşılan sonuçlar doğrultusunda uygun çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The provision of a fair income distribution is one of the important deals of all governments. The imbalance in the distribution of income is a source of unhappiness and uneasiness on the basis of individual, region and country. One of the basic reflections of such a problem of income imbalance is migration from low-income cities and regions to the higher-income cities and regions.The direction of the migration in Turkey is toward the industrialized and high-level?income western cities from underdeveloped eastern and southeastern Anatolian cities. In this study, the income distribution and migration in subdivision Ağrı (Ağrı, Ardahan, Iğdır, and Kars), where such migration intensively occurs and which is one of the level five developed cities groups, were analyzed. For this purpose, a questionnaire was applied to 1600 subjects in the cities concerned, and analyzed by means of the SPSS statistical program including chi-square, correlation and ANOVA test. According to the data available, 74,5% of people in subdivision Ağrı tend to migrate and as for the reasons of this tendency, it was reached that social reasons such as lack of health and education services rather than economic reasons become prominent, however, terrorism and ethnic differences are not regarded as a cause of migration, and 65% of people of the region have a monthly income of 1000 YTL and under and the fact that income distribution imbalance is significant on the level of %10 significance for the reason of migration. In the light of these results, appropriate suggestions were attempted to give.