Eğitim fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarının kullandıkları öğretme teknikleri ve tercih nedenleri
- Tez No: 21118
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu araştırma, Hacettepe üniversitesi ile Gazi üniversitesi Eğitim Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarının derslerde kullandıkları öğretme teknikleri ve bu teknikleri tercih etme nedenlerinin neler olduğunu ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara'da bulunan üniversite lerin Eğitim Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanları i oluştururken ? araştırmanın örnek İsmini de, Hacettepe üniver sitesi ile Gazi üniversitesi Eğitim Fakültelerine bağlı, A Eğitim Bilimleri Bölümü, Fen Eğitimi Bölümü ve Yabacı Dil ler Eğitimi Bölümünde görev yapan öğretim elemanları oluşturmaktadır» Araştırmada elde edilen bulgular söyle sıralanmıştır s i. Hacettepe üniversitesi ile Gazi üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının sıklıkla kullandık ları öğretme tekniklerine ilişkin bulgular Tablo 5 ve 6' da verilmiştir. Buna göre, Bireysel öğretim tekniklerinin Hacettepe üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanları tarafından daha çok kullanılırken, Grupla öğretim teknikleri, Eğlence-Oyun Türü öğretme teknikleri. Yaparak- Uygulayarak öğretme teknikleri ve Sınıf Dışı öğretme T“ teknikleri Gazi üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim elemanları tarafından daha çok kullanılmaktadır. 2. Hacetepe üniversitesi ile Gaz: üniversitesi Eğitim Fakültelerinde görev yapan öğretim elemanlarının anketin II. bölümünde verilen tüm öğretme tekniklerini kullanmaları ivbakımından aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. 3. Sözel, sayısal ve hem sözel hem de sayısal ağırlıklı dersleri veren öğretim elemanlarının kullandıkları öğretme teknikleri açısından aralarındaki farklılıklar ”Khi- Kare“ ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sö zel ağırlıklı dersleri veren öğretim elemanlarının genel likle sözel ağırlıklı derslerde kullanılan teknikleri kullanırlarken, sayısal ağırlıklı dersleri veren öğretim elemanları da sayısal ağırlıklı derslerde kullanılabilecek tek n i k 1 er i uygu 1 amak tad ı r 1 ar. | 4. flr«tlTya..tu- 0n_SltBİeri”E9itimFa- küf. telerindeki öğretim elemanlarının kullandıkları öğretme tekniklerini secmenedenlerine ilişkin olan bulgular bölü münde belirtilen önermelere 7. 48.9 oranında“Katılıyorum”, % 37.5 oranında“Kısmen Katılıyorum”ve 7. 12.2 oranında da“Katılmıyorum”seçenekleri tercih edilmiştir. 5. öğretim elemanlarının derslerde kullandıkları qğrr|etme tekniklerinin fonksiyonlarına ilişkin olarak fi görüşleri sorulmuştur. Buna göre, bu bölümle ilgili görüşler 'I ilişkin fonksiyonlar Tablo ii' de verilmiş olup, bu görüş lere ilişkin olarak öğretim elemanlarının ortalama % 51.9 orapında“Katılıyorum”, % 32.4 oranında“Kısmen Katılı yorum”ve“/. 16.2 oranında da ”Katılmıyorum“ seçeneklerini I işaretledikleri anlaşılmaktadır. Sonuç olarak öğretim elemanlarının anketteki ifade lere ilişkin görüşleri olumlu olmuştur. Ayrıç :-.%, öğretim elemanlarının ankette belirtilen öğretim tekniklerinin, bir kaçı dısmda genellikle kullandıkları görülmüştür.SUMMARY This research is conducted to determine the teaching techniques which are being used by the staff members at Hacettepe and Gazi Universities, and also to find out why these lecturers prefer using these techniques. While the scope of the research consists of the teaching staff members of the Educational Faculties of Hacettepe and Gazi Universities in Ankara, the samples consist of the teaching staff who work at the Departments of Educational Sciences, Science Education, and Foreign Languages Education of the Universities of Hacettepe and Gazi. The findings are as follows: 1. The findings on the teaching techniques which are often used by the teaching staff of the Educational Faculties of Hacettepe and Gazi Universities are given in table 4 and 5. In the light of these findings, it can be seen that while Iİİİ |1 individual training techniques are mostly being used by the 'I teaching staff of the Educational Faculty of Hacettepe University, group teaching techniques, fun-play type of ”'1 techniques, do-and-apply type of techniques and outside clstssroom techniques are being preferred by the Educational Faculty members of Gazi University. 2. Only a difference of meaningfulness 0.05 is found in terms of the applications of 6 teaching techniques out of 28 teaching techniques which are being used by both teaching vistaff of the Gazi and Hacettepe Educational Faculties. There isn't any differece between the two universities in terms of the remaning 22 teaching techniques and their way of being exploited. 3. The differences in teaching techniques used by the teaching staff, who are teaching mostly verbally, numerically or in a mixed way, are calculated by the Khi~ Saquare test and outcomes are given in tebles 7 and 8. It“s been clear that teachers who are giving mostly verbal letsons are using the techniques which are applicable to such lessons, and those giving numerical lessons are applying the techniques which are being used in teaching.i such courses. 4. Regading the suggestions, uluck are mentioned in the conclation section, 48.9 percent of the instructors said that they approved of the conclusions, 37.5 percent said they approved them partially and 12/2 percent objected to them. 5..(''Instructors are also asked about teaching techniques. Opinions related to this subject is given in table 10, where 51.9 percent of the teachers checked the ”agree“ colomn, 32.Î4 percent checked the ”particially agree“ column and 16.2 percent ”do not agree" column. In conclusions, the instructors are generally of the idea that they share the same views sther hand, it has been determined that instructors are being generally utilised the techniques mentioned in the questionnaire except a few. Vİİ
Özet (Çeviri)