Farklı ülkelerde okul öncesi eğitim kurumlarının gelişimi
Development of early childhood education assoc?at?ons ?n d?fferent countries
- Tez No: 211182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Farklı Ülkelerde Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının Gelisimi isimli buçalısmada, okul öncesi eğimin kurumlarının Amerika, Almanya, Fransa, ?ngiltere,?talya ve Türkiye'de ortaya çıkısı ve gelisimi açısından tarihi süreç incelenmeyeçalısılmıstır.Bu arastırmanın birinci ve ikinci bölümü problem ve metodu içermektedir.Çalısmanın üçüncü bölümünde, okul öncesi eğitim kavramı, okul öncesieğitim kurumları, bu kurumlarda yapılan etkinlikler, okul öncesi eğitim fikrininortaya çıkısı ve özellikle okul öncesi eğitimin kurumlasmasına katkıda bulunankisilerin ortaya koydukları okul öncesi eğitim yaklasımları incelenmistir.Dördüncü bölümde, Amerika, ?ngiltere, Almanya, Fransa ve ?talya'da okulöncesi eğitimin gelisimi tarihsel süreç içerisinde incelenerek günümüzdeki mevcutdurum ortaya koyulmaya çalısılmıstır.Besinci bölümde, Türkiye'de okul öncesi eğitimin ortaya çıkısı ve gelisimiincelenerek günümüze kadar gelinmistir.Sonuç bölümünde, okul öncesi eğitimin belirlenen bu ülkelerde ortayaçıkıs ve gelisim faktörlerinin bir değerlendirilmesi yapılarak günümüzdeki okulöncesi eğitim kurumlarının sorunları üzerinde durulmustur. Okul öncesi eğitimingelisip yaygınlastırılması için çesitli önerilerde ortaya koyulmustur.
Özet (Çeviri)
In this research, emerging and historical process of early childhoodinstitutions in the USA, Germany, France, the UK, Italy and Turkey wasinvestigated.First and second chapter of this research include problem and method.In the third chapter of the thesis, the concept of early childhood education,early childhood institutions, the activities in these institutions, the idea of earlychildhood and its rise, and particularly the approaches in early childhoodeducation were investigated.In the fourth chapter of the thesis, an historical approach was employed tofind out the development of early childhood education in selected countries, aswas previously mentioned, and the actual circumstances of it.The fifth chapter included the history of early childhood education inTurkey and its current situation.In the last chapter, the evaluation of the factors in rise and development ofearly childhood education and the problems of early childhood institutions werediscussed. Then, several suggestions were made in developing early childhoodeducation in general.