Fransız aydınlanması ve Voltaire'de dini düsünce ve inanç hürriyeti
According to voltaire faith thoughts and liberty of belief in enlightment in France
- Tez No: 211195
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aydınlanma, aklı insan yasamındaki temel yol gösterici yapma ve bilgininısıgıyla bireyin bilincini aydınlatma çabalarıyla belirginlik kazanan kültüreldönem, felsefi elestiri çagı ve toplumsal harekettir. Bu nedenle Aydınlanma aynızamanda `akıl çagı' olarak da adlandırılmaktadır.Aydınlanma en köklü sekilde Fransa'da yasanmıstır. FransızAydınlanması'nın en önemli ismi sayılan Voltaire, evrensel görüsler ortayakoyarak döneminin toplum, devlet ve din anlayıslarını elestirmis ve ülkesindeAydınlanma'yı baslatmıstır.Voltaire, feodal sisteme ve kiliseye karsı çıkarak, ulusal egemenlik veinsan hakları düsüncesinin öne çıkmasını saglamıstır. Bu devrimle özgürlük,esitlik ve adalet kavramları benimsenmistir. Aklın ve bireyin özgürlestirilmesisonucu ortaya çıkan Aydınlanma düsüncesi, `sosyal devlet' anlayısının temelinide olusturmustur.
Özet (Çeviri)
Enlightment, to make the sense base lodestar in human life and the culturalperiod of the evidence gained with lighting the consciousness of a person, is aphilosophical criticism age and a social action. Therefore, Enlightment is called assense age.The Enligtment had been lived in France very radically. Voltaire who isacceptanced the most importance name of the Enligtment of France, producinguniversal thoughts, critized the understandings of the faith, the community and thesociety, he had started the Enligtment in his country.Protesting the feodal system and the church, Voltaire had provided ofprominence of the human rights and the national domination. It has adopted thenations of freedom, equivalent and justice with this revolution. The Enlihtmentvoice appeared in consequence of free senses and the person had underlined of theunderstanding of social government