İşletmelerde müşteri ilişkileri yönetimi ile ilgili eğitim faaliyetlerinin incelenmesi
Analysing educational activities related to customer relationship managemet in businesses
  1. Tez No: 211213
  2. Yazar: MELİKE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Müşteri, günümüzde işletmelerin en önemli varlığı ve yaşamlarını sürdürmekiçin ihtiyaç duydukları önemli bir kaynaktır.Müşterilerin istek ve ihtiyaçlarındaki değişim ve farklılık da rekabetin önemliunsurları olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradaki değişim ve farklılıklar işletmelerinmüşterilerine istenilen ürün ve hizmetin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Özellikleyeni ürün ve hizmetlerin pazara sunulmasında rekabetçi avantajı yakalamak amacıylaişletmeler geniş müşteri kitlesine ulaşmak veya bu kitleye ulaşacak ürün vehizmetleri çıkartmak için çalışmaktadır. Rekabetin yoğun olduğu her pazardaişletmeler pazarın yani müşterinin ihtiyaç ve isteklerini daha iyi anlayabilmek ve buihtiyaçlara göre ürün ve hizmetler geliştirmek için müşterilerini detaylı olarakincelemeye ve analiz etmeye başlamışlardır. Bu çalışmaların uygulamaya alınmasıkolay değildir. Bunu gerçekleştirmek için işletmelerde köklü değişimlere ihtiyaçvardır. Bu köklü değişimin sağlanmasında ilk adım somut bir Müşteri İlişkileriYönetimi (MİY) stratejisinin oluşturulmasıdır.Bu çalışmada, son yıllarda iş yaşamındaki ve müşterilerdeki değişiminsonucu olarak ortaya çıkan Müşteri İlişkileri Yönetimi kavramı açıklanmakta veuygulama aşamalarından, yöntemlerinden ve işletmedeki eğitim faaliyetlerindenbahsedilmektedir. Çalışmanın son bölümünde, konu ile ilgili bir anket çalışmasıyapılarak, Müşteri İlişkileri Yönetimi kavramı detayları ile açıklanmış,değerlendirmeler sonuçlar bölümünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, customer is the most important asset of the companies andresource that maintains companies life cycle.Changes and difference in customer's needs and demands have come up asimportant parameters of the competition. Those changes and differences bringmany difficulties to companies which would like to provide best desired productand service to their customers. Especially providing new products and servicesthrough the market in order to access mass market or launching product andservices for mass market. Companies, therefore, have started researching andanalyzing customer depth in order to comprehend what customer wants, and todeveloped and produce best product and services that will satisfy their needs anddemand accordingly. The implementation of such customer analyzing mechanismis very hard and it is required that there should be radical changes in companies?approach to customers in terms of organization, business processes, etc. Firstinitiative is to set up a concrete Customer Relationship Management (CRM)strategy to deploy this radical change.In this study, Customer Relationship Management concept which wasemerged as a result of the changes in the business life and the customers isdescribed and application processes, methods and educational operations inbusiness of CRM are mentioned. In the last part of the study, the details of theconcept of CRM have been explained in terms of its application in one inquiry theevaluations of which have been made in the conclusion part.