Hedonik fiyatlandırma modeli ve Türkiye binek araba sektörü üzerine bir uygulama
Hedonic pricing model and its application to the Turkish passenger car sector
- Tez No: 211226
- Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin temeli K. Lancaster'in ileri sürdüğü tüketici davranışları teorisine dayanmaktadır. Lancaster'e göre mal özellikleri bu mala olan talebin kaynağıdır. Şöyle ki, özellikler tüketici faydasını oluşturur. Her özelliğin kendi fiyatı vardır ve bu fiyat mal fiyatının belirli bir kısmıdır ve gizli fiyattır. Hedonik Fiyatlandırma Modeline göre malın fiyatı malın değişik özelliklerinin gizli fiyatlarının toplamıdır. TÜFE sabit ağırlıklı Laspeyres Endeksi yöntemi ile hesaplandığından dolayı tüketim mallarındaki kalite değişimini dikkate alamamaktadır ve Hedonik Fiyatlandırma Modeli bu tür sapmaların giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu tezde söz konusu yaklaşım 1994?2002 yıllar dönemi Türkiye binek araba sektörüne uygulanmış ve binek arabalar için kaliteden arındırılmış fiyat endeksi oluşturulmuştur. Bu endeks daha sonra T.C. Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan 1994 temel yıllı otomobil ana harcama grubu TÜFE'si ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The foundation of this thesis lies in the theory of consumer behaviour proposed by K. Lancaster. According to Lancaster, characteristics of good is the origin of the demand of this good. The good does not provide consumers with utility, rather the characteristics inherent in the good originate the consumers? utility. Every characteristic has a price which is called ?implicit? price, and this price is a part of good?s price. According to the Hedonic Pricing Model, the sum of characteric?s price is the price of the good. Since CPI (Consumer Price Index) is a fixed-weight Laspeyres Index, it could not take into consideration the quality flow in the consumer goods. That is why Hedonic Pricing Model is used to eliminate quality bias in price indexes. This approach has been applied to Turkish passenger car sector for the period 1994-2002 in order to produce ?quality-adjusted? price index. Then this index was compared with the CPI for car issued by Turkish State Statistical Commitee.