İşletmelerin yatırım finansmanında rsik sermayesi kullanımı, eğitimi ve bir alan araştırması
Education ofrisk capital useing of organization in investment finance and field research
  1. Tez No: 211225
  2. Yazar: METİN UYAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVDET YİĞİT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZETRisk sermayesi özellikle; yeni, parlak, gelecek vadeden, ama gerekli finansal kaynağı bulamadığı için hayata geçirilmesi zor görülen projelerin, yatırımlardan yüksek kazanç bekleyen sermayedarlar tarafından gerçekleştirilmesini sağlayan bir finansman tekniğidir. Risk sermayedarı, riskli projeye yatırım yaparak ya büyük kazanç sağlar ya da başarısızlık ile sonuçlanacak bir yatırımı hayata geçirmiş olur.Kurumsal yapısı daha çok Amerika ve Avrupa'da gelişmiş olan risk sermayesi ülkemizde ise oldukça yenidir ve birçok girişimci tarafından tanınmamaktadır. Öte yandan, ülkemizde yeterli finansman kaynağına sahip olmayan KOBİ düzeyinde birçok işletme mevcuttur. Bu işletmeler çoğunlukla finansman problemlerinden dolayı yatırımlarını gerçekleştirememektedir. Ülkemizde risk sermayesinin gelişmesi için bazı kurumların çalışmaları vardır ancak bu çalışmalar yeterli değildir.Risk sermayesinin yatırımlarda kullanılabilmesi, girişimcilerin bu modeli tanımaları ve kullanmaları ile mümkündür. Bu gelişmenin sağlanabilmesi için ise risk sermayesi konusunda eğitime ihtiyaç vardır. Yapılan araştırma göstermiştir ki, girişimcilerin çoğu, risk sermayesi eğitime katılmak isteğindedir. Eğitim çalışmaları sonucunda ise modelin ülkemizde gelişeceği ve yatırımların finansmanındaki kullanımının artacağı beklenmektedi
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVenture capital is especially a financial technique that provides the necessary financial source, to the new, bright and sparkling projects that can?t be fulfilled because of the lack of capital by taking money from the capitalists, who wants to get a high profit from their investments. Venture capitalists make the project realized even they don?t know whether they ll be succesful or not.Venture capital, whose institutional side has generally been developed in Europe and the USA, isn?t wide spread in Turkey and most of entrepreneurs don?t know it. Besides this there are lots of managements at the same level of small business that don?t have sufficient financial source. These managements can?t accomplish their investments by the financial problems. Some associations are trying to improve the risk capital in our country but these attempts aren?t adequate.Knowing and using the risk capital by entrepreneurs make it only possible to be used in investments. Educating the risk capital is needed for this development. The recent researches show that most of entrepreneurs want to attend the education of the risk capital. By the end of these educations this model will be developed and increasingly used in financial investments.