Genel liselerin ikinci sınıflarında okutulan Türk edebiyatı ders kitaplarındaki metin altı soruları üzerine bir inceleme
The reviews oftje questions in the Turkish language and literature books which were educated in the general high schools
- Tez No: 211232
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET CEMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada, soru-cevap yöntemine ilişkin öğretim ortamında meydanaçıkacak sorunlar örnekleme alınan genel liselerin ikinci sınıflarında okutulan derskitaplarındaki - MEB tarafından hazırlatılan Türk Dili ve Edebiyatı (Edebiyat 2) derskitabı (2003), Şimşek Yayınevi tarafından hazırlatılan Türk Dili ve Edebiyatı(Edebiyat 2) ders kitabı (2003) ve Gaye Yayınevi tarafından hazırlatılan Türk Dili veEdebiyatı (Edebiyat 2) ders kitabı (1994) - metin altı sorularının örneğindebelirlenmiş ve bu sorunların çözülmesine yönelik bazı öneriler sunulmuştur.Lise kitaplarındaki metinler Türk Dili ve Edebiyatı'nın eğitimindeöğrencilerin ihtiyaç duydukları amaç ve davranışları kazanabilmeleri için araç olarakkullanılmalı, bu metinlere bağlı olarak hazırlanan metin altı soruları dil ve edebiyateğitimine katkı sağlamalıdır.Bu sebeple araştırmanın sınırlılıkları çerçevesinde rastlantısal örneklemyoluyla 3 Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabı seçilmiş ve seçilen kitaplardaki metinaltı soruları, bilişsel alan davranışlarına ve cevap kaynaklarına göre ayrı ayrısınıflandırılarak değerlendirilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde, soru sormanın önemi, yararları belirtilmiş,konu ile ilgili araştırmalara yer verilmiş ve bu araştırmaya duyulan gereksinimedikkat çekilmiştir. İkinci bölümde, araştırmanın problematiğinin gayesi ve sonuçlarıele alınmış, üçüncü bölümde ise araştırmada kullanılan metot, araştırma şekli veçözümlemelere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, incelenen kitaplardaki sorularıntasnifi ve değerlendirilmesi yapılmış, beşinci bölümde ise sonuç ve önerilersunulmuştur.İncelenen ders kitaplarındaki soruların tasnifinin birinci aşaması olansoruların bilişsel alan davranışlarına göre dağılımı şu biçimdedir: İncelemeye tâbitutulan toplam 1431 sorunun %19,4'ü bilgi basamağı, %46,4'ü kavrama basamağı,ii%13,2'si uygulama basamağı, %11,7'si analiz basamağı, %1,4'ü sentez basamağı,%7,6'sı değerlendirme basamağı sorusudur.Soruların cevap kaynaklarına göre dağılımı %64,2 oranında metin içi soruları,%33,6 oranında metin dışı soruları, %2,0 oranında metinler arası sorularıbiçimindedir.Sınıflandırılan soruların sonuçları yüzde dağılımları temel alınarak incelenenher üç Türk Dili ve Edebiyatı ders kitabı için ayrı olmak üzere çıkarılmış grafiklerdede gösterilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the problems, which might occur in teaching environmentregarding the question-answer method, are determined in question samples below thetexts in course books of the general high schools ? The Turkish Language andLiterature (Literature 2) course book issued by the Ministry of National Education(2003), Turkish Language and Literature (Literature 2) course book issued byŞimşek Publications (2003), and the Turkish Language and Literature (Literature 2)course book issued by Gaye Publications (1994) ? and some suggestions have beensubmitted for the solutions of these problems.The texts in high school course books should be utilized for acquiring theaims and behaviors required by students in Turkish Language and Literatureeducation, and the questions below the texts should contribute to language andliterature education.Thus, 3 Turkish Language and Literature course books were selected byrandom sampling method within the scope of the restraints of the research, and thequestions were evaluated by classifying them separately according to the cognitiveaspect behaviors and answering resources.In the first part of the study, importance and benefits of asking questions werestated; researches on this issue were mentioned, and the necessity for this researchwas highlighted. In the second part the problematic and the results of the researchwere discussed; in the third part the method, research type and solutions used in theresearch were stated. In the fourth part, the questions in the reviewed books wereclassified and evaluated; and in the fifth part results and recommendations wereintroduced.Distribution of the questions, which is the first stage of classification of thequestions in the reviewed course books, according to the cognitive aspect is asfollows: For a total number of 1431 questions; 19.4 % were information step; 46.4 %ivcomprehension step; 13.2 % application step; 11.7 % analysis step; 1.4 % synthesisstep; and 7.6 % evaluation step questions.Distribution of the questions according to answer resources are as such: 64.2% questions in-text; 33.6 % questions outside the text; 2 % questions between texts.Results of the classified questions have been evaluated by indicating themseparately for all three Turkish Language and Literature course books reviewedbased on the percentage distributions, and shown in graphics.