İlköğretim görsel sanatlar eğitiminde estetik öğretimi
Aesthetic teaching in visual art education at primary school
- Tez No: 211231
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim öğrencilerinin görsel sanatlar dersinde estetik bilgive tutumlarının geliştirilmesi amaçlanarak, ÇAGSEY ( Çok Alanlı Görsel SanatEğitimi Yöntemi), aktif öğrenme ve yapılandırmacı anlayış ile gerçekleştirilmeyeçalışılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel desen kullanılarak veriler elde edilmiştir.Nicel veriler başarı testi ve tutum ölçeği ile nitel veriler ise, ders etkinlik formları,ders gözlem formu ve uygulama sonu öğrenci anketi ile toplanmıştır.İlköğretim 6.sınıf Görsel Sanatlar dersinde uygulanan estetik tutumgeliştirmeye yönelik programda ilk olarak, hazırlanan başarı testi ve tutum ölçeğirandom atama yoluyla birbirine denk oluşturulan deney ve kontrol gruplarınauygulanmıştır. Katılımcılar deneysel işlemden önce, sonra ve tekrar üç hafta sonrabağımlı değişkenle ilgili olarak ölçüme tabi tutulmuşlardır. Deney grubunaÇAGSEY, aktif öğrenme ve yapılandırmacı anlayış, kontrol grubuna ise; GelenekselYöntem uygulanmıştır.Araştırmanın genel amacı çerçevesinde cevapları aranan denencelere yönelikolarak toplanan nicel veriler istatistiksel çözümlemeler için SPSS ( The StatisticalPacket for The Social Sciences ), Excel ve Statistica paket programlarındanyararlanılarak çözümlenmiştir. Puan ortalamalarının karşılaştırılmasında aritmetikortalama, standart sapma ve t-testi kullanılmıştır. Nitel bulguların bir bölümüdoğrudan alıntılarla, diğer bölümü ise verilerin kodlara ve temalara göre organizeedilerek yorumlanmasıyla oluşturulmuştur.Uygulanan ÇAGSEY ve aktif öğrenme ile yapılandırmacı anlayışın,geleneksel yönteme göre öğrencilerin estetik tutumlarını geliştirdiği tespit edilmiştir.Görsel sanatlar dersinde geleneksel yaklaşımın yerine kullanılmasının, estetik tutumgeliştirmede geleneksel yönteme göre daha etkili bir yöntem olduğu için, görselsanatlar derslerinde uygulanması gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at developing aesthetical knowledge and attitude of theprimary school students in visual arts lesson and MVATM (Multidisciplinary VisualArts Training Method), active learning and roconstructive approch has been tried tobe achieved. In the study, quantitative and qualitative model use have been obtained.Quantitative data achievement test and attitude schale with to be collected,quantitative data lesson activity forms, lesson observation form and after practicestudent questionnaire.As the first step in the program towards developing aesthetical attitude ofprimary school class 6 students in Visual Arts lesson, achievement test and attitudescle have been implemented on empirical and control groups, which are formedbalanced through random appointment. The participants have been subjected tomeasurement related to dependent variable before the empirical process, after theempirical process and again three weeks after the process. MVATM(Multidisciplinary Visual Arts Training Method), active learning and roconstructiveapproach have been implemented on experimental group and traditional method hasbeen implemented on control group.Quantitative data collected for experiments with in the framework of thestudy?s general aim have been analyzed through SPSS (The Statistical Packet for TheSocial Sciences) for statistical analyses, excel and statistica package programs. İncomparing the averages of points, arithmetic average, standard deviation and t-testhave been used. Some parts of the qualitative discovery have been formed throughdirect quotation and the other parts have been formed through interpretation of databy organizing them according to codes and themes.It is suggested that MVATM (Multidisciplinary Visual Arts TrainingMethod), active learning and reconstructive approach should be used in visual artslesson because these are more efficient methds in developing aesthetical attitude.