Ortaöğretim coğrafya derslerinde öğrencilerin soru sorma becerilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of secondary school geography students questions to ask skills
- Tez No: 211237
 - Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ŞAHİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, ortaöğretimde farklı sınıf ve lise türlerinde coğrafya dersigören öğrencilerden toplanan coğrafya sorularının Bloom'un bilişsel alanbasamaklarına göre analiz edilerek, öğrencilerin hangi oranlarda üst düzey düşünmebecerilerine sahip olduğunu belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada bu amaçla Hatay ili Dörtyol ilçesinde öğrenim gören 207ortaöğretim öğrencinden toplanan 1035 soru analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucuelde edilen önemli bulgular şunlardır;1. Genel olarak öğrenci sorularının büyük kısmı bilgi (%55.8) ve kavrama (%36.8)basamağı sorularından oluşturmaktadır.2. Öğrenci soruları içinde değerlendirme basamağında hiçbir soru bulunmamaktadır.3. Okul türleri içinde genel liseler (54.8) ve meslek liselerinde (%67) en fazlasorunun bulunduğu basamağın bilgi, Anadolu liselerinde en fazla sorunun bulunduğubasamağın çok küçük bir farkla kavrama (%43.7) kavrama olduğu görülmüştür.4. Tüm sınıf düzeylerinde en fazla oranda sorunun bulunduğu basamak bilgibasamağıdır5. Öğrenci sorularının cinsiyete göre fazla farklılık göstermediği görülmektedir.Araştırmanın bu bulgularına dayalı olarak; ortaöğretim coğrafya derslerininişlenişi sırasında, öğrenci başarılarını ölçmede kullanılan sınavlarda ve bu derse aitders kitaplarında kullanılan sorularda daha üst seviyede düşünme gerektiren sorularayer verilmesi gerektiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was done to analyse the questions which are collected from thestudents who study geography in different classes of secondary school and otherkinds of high schools and how much students have thinking higher level skills.Inthis research,with this aim,1035 questions were analysed from 207 students whoattend secondary school in Dörtyol/Hatay.Results of the analyse are:1.Generally a big part of students? questions consist of knowledge(%55,8)andcomprehensive skill(%36,8)2.There aren?t any students?questions in evaluation skill.3.Within kinds of schools it was seen that in general and profession high schoolsknowledge skill has the largest amount of questions and in Anatolian high schoolscomprehensive skill has the largest amount of question with a little difference.4.Knowledge skill is the part which has the largest amount of questions inb wholeclass levels5.It was seen that there is no difference is students? questions according to theirsexes.6.Basing on the results of the research,while studying geography in secondary schoolit can be said that the questions whcih are used for in the exams to evaluate studentsand used for in the boks should make students think at a higher level.