Ankara örnekleminde 12-36 aylık bebek ve çocuklar için sosyal ve duygusal değerlendirme aracının türk çocuklarına uyarlanması
Adapting social and emotional assesment tool for 12-36 months old babies and children to Turkish children
- Tez No: 211239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET KANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
B u araştırma, Ankara örnekleminde 12-36 Aylık Bebek veÇocuklar İçin Sosyal ve Duygusal Değerlendirme Aracının Türk Çocuklarınauyarlanması amacıyla yapılmıştır. Tarama niteliğinde olan araştırmanın evrenini,2004-2005 öğretim yılında, Ankara il merkezinde bulunan gündüz bakımevlerive kreşlerine devam eden 12-36 aylık çocuklar ve ebeveynleri oluşturmaktadır.Aracın Türk çocuklarına uyarlanması için ölçek, üç ayrı kişi tarafındanTürkçe'ye çevrilmiş, daha sonra çeviriler, birbirinden bağımsız üç kişitarafından yeniden İngilizce'ye çevrilmiştir. Aracın son şekli için, Türkçe veİngilizce bilen dil bilimcilerin görüşü alınmıştır. Formlar alınan görüşlerdoğrultusunda yeniden düzenlenmiş ve uzman görüşüne sunulmuştur.Uzmanlardan gelen görüşler doğrultusunda forma son şekli verilmiştir.Ölçeğinuygulanacağı örneklemi, tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş 253 çocuk veebeveynleri oluşturmuştur.Örneklem seçilirken, sosyo- ekonomik düzey vecinsiyet dikkate alınmıştır.A racın uygulanmasıyla elde edilen veriler kullanılarak geçerlilik vegüvenilirlik çalışmaları yapılmıştır.Aracın geçerlilik çalışması kapsamında, ilkolarak yapı geçerliliğine bakılmış, bu bağlamda özgün aracın faktör yapısı,Türk kültüründeki geçerliliği doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir.Yapılan madde analizleri sonucunda bireyleri ayırt etmede yetersiz olduğugörülen bazı maddeler çıkarılmıştır.Aracın uzun formunun aynılık geçerliliğinideğerlendirmek amacıyla uzun form ve kısa formdan elde edilen puanlararasındaki korelasyona bakılmış ve anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmuştur.Sosyal ve Duygusal Değerlendirme Aracının sosyal ve duygusal gelişimaçısından bireysel farkları yansıtmada güvenilir olduğunu değerlendirmekamacıyla bir uygulamaya ve iki uygulamaya dayalı yöntemler kullanılmıştır.iiUygulama yapılan grupta Sosyal ve Duygusal Değerlendirme Aracı (SDDA)puanlarının güvenilirliği için cronbach alfa değerleri, hem üst,orta,alt sosyoekonomik düzeye ve cinsiyetlere göre hem de genel olarak bulunmuştur. Tümuygulamalarda alfa değerinin yüksek çıkması, ölçeğin iç tutarlılığının yüksekolduğunu göstermiştir.Aracın zamana bağlı tutarlı ölçümler verip vermediğiniincelemek için, test-tekrar test yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede SosyalDuygusal Değerlendirme Aracı(SDDA), ilk uygulama yapılan grup içindenseçilen 50 çocuk üzerinde, dört hafta sonra ikinci test uygulanmış,testin ikiuygulama puanı arasındaki korelasyonuna bakılmıştır. Test tekrar testkorelasyonlarının yüksek olması aracın zamana bağlı olarak tutarlı sonuçlarortaya koyduğu sonucunu vermiştir. Test-tekrar test uygulamasında da üst,orta,alt sosyo ekonomik düzey ve cinsiyetlere göre alfa değerlerine bakılmış,değerlerin yüksek çıkması, ile aracın zamana bağlı olarak da iç tutarlılığınınyüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ölçek, Amerika ve Fransa' da yapılangeçerlilik ve güvenilirlik çalışmalarında olduğu gibi Ankara örnekleminde degeçerli ve güvenilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This survey has been performed in Ankara sampling, in order to adaptSocial and Emotional Assessment Tool For 12-36 Months Old Babies and Childrento Turkish children. The parents of 12-36 months old children and 12-36 months oldchildren who are attending to day care centers in Ankara Province in 2004- 2005education year, are the participants for this scanning based survey. The scale to adaptthe tool to Turkish children, has been translated by three different person to Turkish,then these translations have been translated back to English by three different person.For the final situation the views of language scientists who know both Turkish andEnglish have been taken. Forms have been prepared again in the direction of takenviews and have been presented to the opinion of a specialist. According to the viewsof specialists, form has taken the final shape. The sampling which the scale will beapplied, has been composed of randomly selected parents of 253 children and 253children. When the sampling was selected, social- economical, level and sexualityhave been regarded.Validity and reliability studies have been performed by using the data thathave been obtained by the application of tool. In the validity scope of the tool, firstlystructure validity has been regarded, under this scope factor structure of the originaltool has been analyzed by factor analysis verifying the validity in Turkish culture. Atthe result of performed article analysis, some articles which have been found asinsufficient to distinguish the individuals from each other, have been removed: Inorder to evaluate the uniform validity of long form of tool, correlation in betweenpoints that have been obtained from the long form and short form and a meaningfulrelation has been found out. In order to evaluate that Social and EmotionalAssessment Tool is reliable in reflecting individual differences due to growing,methods based on one application and methods based on two application have beenused. For the reliability of Social and Emotional Assessment (SDDA) points in theivsurvey group, cronbach alpha values have been found according to top, medium, lowsocial economic level and sexualities and also generally. The internal consistency ofthe scale has been found as high because alpha value has high value in allapplications. In order to analyze that tool is giving consistent measures depending ontime, tests- retest method has been used. In this frame, second test has been appliedon 50 children who have been selected as Social and Emotional Assessment (SDDA)application group after four weeks and correlation in between points that have beenobtained from two tests, have been analyzed. It has been found out that tool hasconsistent results depending on time looking at the high correlations of test-retest.Alpha values have been looked according to top, medium, low social economic leveland sexualities in test - retest application, high values have displayed that internalconsistency depending on time is high. Scale has been found valid and reliable alsoin Ankara sampling, as found valid and reliable in America and Franc