Ali Ulvi Elöve'nin şiirlerinin eğitsel açıdan incelenmesi
Evaluation of Ali Ulvi Elöve?s poems in terms of educational respect
  1. Tez No: 211248
  2. Yazar: MİRİAM ZELİHA STEBLER ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmada, Ali Ulvi Elöve'nin ?Çocuklarımıza Nesideler? isimli kitabındayer alan çocuk siirleri, tematik ve egitsel açıdan incelenmistir.1912 yılında Osmanlı harfleriyle yayınlanan siirler, Latin harflerine çevrilerekdegerlendirilmistir. Ali Ulvi'nin hayatı ve siirlerin yazılıs öyküsü verildikten sonrasiirlerden hareketle, egitsel yaklasımlar ele alınmıstır. Siirler, sekil özellikleri açısındanda incelenmis; ancak çalısma daha çok egitsel degerler üzerinde yogunlasmıstır.Ali Ulvi'nin siirlerinde basta vatan sevgisi, aile, insani ve ahlaki degerler olmaküzere çesitli konu ve temalar üzerinde duruldugu gözlenmis, ahenk ve estetik degerlereverdigi önemle de sanat endisesi tasıdıgı tespit edilmistir.nceleme esnasında, genç yastan itibaren çocuklar için siirler yazıp bunları çesitlidergilerde yayınlayan Ali Ulvi'nin, çocuk edebiyatına ve egitimine katkı saglayanisimlerden biri oldugu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
n this study, child poems, in Ali Ulvi Elöve?s ?Çocuklarımıza Nesideler? were evaluated interms of subject and educational aspects.The poems produced in Otoman letters in 1912, translated into Latin and then evaluated.After Mentioning of the life, poems, story of the poems, cansidering the poems the educationalapproaches were handled. Poems were analyzed in terms of their structure but the study focused oneducational values.It has been perceived that mostly love of country, family, moral values and other variousthemes were focused, it has been detected that he felt a worry of art by giving importance toharmony and aesthetic values.In the course of analysis, it has been perceived that Ali Ulvi is the one who contributed tochild literature writing poems for children and having them published in some prewiews.