Kâzım Karabekir'in çocuk edebiyatındaki yeri ve Şarkılı İbret üzerine bir inceleme
The place of Kâzim Karabekir in children literature and a study on Şarkili İbret
- Tez No: 211247
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TACETTİN ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalısmada, çocugun tanımı, çocuk edebiyatının özellikleri, ülkemizde çocukedebiyatının ortaya çıkısı ve tarihsel gelisimi incelenmeye çalısılmıstır.Çalısmanın amacı, askeri alandaki basarıları yanda egitim ve çocuk edebiyatıalanında da önemli eserleri olan Kâzım Karabekir'in bu yönünü tanıtmaktır. Buçalısmada, Kâzım Karabekir'in hayatı, eserleri ve kendisiyle ilgili eserler incelenmistir.Bu amaçla Sarkılı bret adlı eseri Osmanlı Türkçesinden Latin alfabesine aktarılmıs veincelenmistir. Ayrıca Kâzım Karabekir'in degisik kaynaklarda yer alan çocuk veegitimle ilgili görüsleri de tespit edilmistir.Çalısmanın sonuç bölümünde ise Kâzım Karabekir'in çocuk edebiyatındaki yerive önemi ortaya konmus ve bu alandaki basarılarının tanıtılması için yapılabileceklerhakkında önerilerde bulunulmustur.
Özet (Çeviri)
We tried to study the identification of child, the features of children literature,the emergence of children literature in our country and historical development in thisstudy.The aim of this study is to prevent the other aspect of Kâzım Karabekir who wassignificiant works in terms of education and children literature apart from his success inmilitary field. In this study, we studied the life of Kâzım Karabekir, his works and thoseabout himself. For this reason, the work of Sarkılı Ibret was translated from OtomanTurkish into modern Latin alphabet and studied. Besides, his idea and opinion aboutchildren literature in various literature were determined.In the final part of the study, the place and importance of Kâzım Karabekir inchildren literature was determined and some proposals were made on what to be donefor presenting his success in this field.