Farklı dinlerin gerçeklik iddiaları açısından ibadet anlayışlarının değerlendirilmesi
The evolution of worship comprehension from the aspect of truth claims of different religions
- Tez No: 211260
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalısmanın amacı, dini çogulculukla birlikte ortaya çıkan farklı dinleringerçeklik iddiaları problemine, dinlerin ibadet anlayısları açısından bakarak, bukonudaki çelisen ve uyusan yönlerini ortaya koymaktır.badet, dinlerin imandan sonra gelen en önemli unsurunu olusturmaktadır. Buyönüyle ibadet, dinlerin kurtarıcılık iddialarında önemli bir yere sahiptir. Bütün dinler,kendi ögretilerinin dogru oldugunu, ancak kendi ögretilerine inanılıp, onun gerekleriyerine getirildigi takdirde kurtulusa erisilebilecegini iddia eder.Giris bölümünde, genel olarak dinlerin birbirlerine bakısları ortaya konulmustur.Birinci bölümde ise dinlerin birbirlerine bakıslarının dogurdugu teolojik yaklasımlaraçıklanmaya çalısılmıstır. kinci bölümde, dinlerin ibadet anlayısları, tanrı anlayıslarınında etkileri göz önüne alınarak teker teker incelenmis ve son bölümde de ibadetanlayısları açısından çelisen ve uyusan yönler ortaya konulmaya çalısılmıstır.badetlerin temel unsurları olan öz, amaç ve sekil bakımından yapılan karsılastırmalaragöre dinler, ibadetleri açısından öz ve amaçta aynı olsa da sekli unsurlarda ciddiçeliskilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of the this study, is to explain truth claims problems of differentreligions, which occur with religious pluralism and to expose conflict and harmoniousaspect in this subject by looking to aspect of religions? worship comprehensions.Worship is the most important elements, which comes after faith of religions.Worship has an important situation in religions? savior claims, with its this aspect. Allreligions claim their own doctrines are truth and people can only reach to salvation ifthey believe them and fulfill their necessaries.In the introduction, generally, religions? view to one another is exposed. Inthe first chapter, theologically approach, which is generated by religions? views to oneanother, is explained. In the second chapter, religions? worship comprehensions areinvestigated singly by taking into consideration the effects of God comprehensions. Andin the last chapter, conflict and harmonious aspect, which come from worshipcomprehensions, are investigated. According to the comparisons of marrow, aim andshape aspects, which are basic elements of worship, religions are similar in marrow andaim, but they have serious contradictories in figurative elements.