Özel ilkokullarda yabancı dil dersinde okutulan ingilizce ders kitaplarının öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 21128
  2. Yazar: SEVDA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu araştırma, özel ilkokullarda yabancı dil dersinde okutulan ingilizce ders kitaplarının öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden öğretmenlerin görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri bu amaçları gerçekleştirecek olan bir anket ile toplanmıştır. Anketteki maddeler literatür taramasıyla belirleniş, uzman görüşleriyle kesinleş tirilmiştir. Araştırmada, T. E. D. Ankara Koleji ve Arı Koleji ilkokul kısımlarında görev yapan 5. sınıf İngilizce öğretmenleri denek olarak alınmıştır. öğretmenlere uygulanan ankette İngilizce ders kitapları seçiminin komisyon aracılığıyla yapılması konusundaki görüşlerini almak ve okutulan ders kitaplarının içerik, anlatım biçimi, öğrenci ilgi ve beklentilerine uygunluk düzeyi açısından nasıl değerlendirildiğini belirlemek amacıyla hazırlanan maddeler yer almıştır. Anketteki toplam 36 madde değerlendirilmiş ve elde edilen veriler yüzde ve frekans olarak çözümlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre yabancı dil der sinde öğrenmeyi sağlamadaki katkıları yönünden son derece önem taşıyan İngilizce ders kitaplarının yeterli olmadığı ve yeniden gözden geçirilmesinin zorunlu olduğu sonucuna varı lmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this research is to determine the opinions of foreign language teachers related to English Language Textbooks which obtain the supplements on learning. The data used for the above mentioned purposes were collected with a questionnaire. The items in the question naire were collected by a literature research and asserted by the specialists. The testers of this research are the fifth grade English Language Teachers who work at T.E.D. Ankara College and An College. The questionnaire include the questions determining the views of the English Language Teachers related to the selec tion of the English Language Textbooks by the commission, the content, style of the said texbooks and their ap propriateness of the students needs and expectations. Thirty-six items in the questionnaire were evaluated and their data were analysized as percent and frequency. As a result, the textbooks were found inadequate and it is concluded that they have to be critisized and evaluated on the basis of scientific researches.