Ortaöğretim okullarında takım çalışması (Bolu ili örneği)
The team work in the secondary education schools
  1. Tez No: 211303
  2. Yazar: ŞİNASİ TAŞDAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu arastırmada, ortaögretim okullarında çalısan yönetici ve ögretmenlerin takımı çalısmasına iliskin algıları belirlenmeye çalısılmıstır. Çalısmada evren olarak alınan Bolu ili merkez ilçesinde bulunan resmi ortaögretim okullarında görev yapan yönetici ve ögretmenlerin tamamına ulasılmaya çalısılmıstır. Bu amaçla 16 ortaögretim okulunda görev yapan 73 okul yöneticisinden, 58'ine ve 584 ögretmenin 367'sine ulasılmıstır. Arastırmada tarama modeli kullanılıstır. Mualla Bilgin AKSU, Demirtas ve Atılgan (2005) tarafından gelistirilen Likert tipi 5'li derecelendirilmis ?Takım Algısı Ölçegi? veri toplama aracı olarak kullanılmıstır. Ölçek iki bölümden olusmustur. lk bölümde cinsiyet, katılımcıların görev ünvanı (yönetici-ögretmen), mesleki kıdemi, bulundukları okuldaki görev süreleri, bransları, TKY ile ilgili hizmet içi egitime katılıp katılmamaları, takım çalısması hakkında hizmet içi egitime katılıp katılmamaları hakkında sorular yer almaktadır. kinci bölüm katılımcıların takım çalısması hakkındaki algıları ile ilgili 30 sorudan olusmaktadır. Katılımcıların takım çalısması ile ilgili algıları Likert tipi 5'li derecelendirme seçenegine göre belirlenmistir: her zaman (5), çogu zaman (4), bazen (3), nadiren (2), hiçbir zaman (1). SPSS programı kullanılarak güvenirlik, t-testleri ve varyans analizleri yapılmıstır. iv Arastırmada asagıdaki bulgulara ulasılmıstır: 1. Ortaögretim okulu yönetici ve ögretmenlerinin takım çalısmasına iliskin algıları arasındaki farka bakmak için t-testi uygulanmıstır. Yöneticiler ve ögretmenler okullarında ?çogu zaman? takım çalısmasının gerçeklestigini, bir baska ifadeyle okullarında bir takım ruhuyla hareket ettiklerini ortaya koymuslardır. Sonuç olarak takım çalısmasına iliskin olarak yönetici ve ögretmen algıları arasında bir farklılık bulunmadıgı ortaya çıkmıstır. 2. Ortaögretim okulu yöneticilerinin, cinsiyetleri, bransları, çalısmakta oldukları okullardaki görev süreleri, egitim durumları, mesleki kıdemleri, takım çalısması hizmet içi egitim kursuna katılıp katılmama durumları ve görev yaptıkları okul türleri gibi kisisel özelliklerinin takım çalısmasına iliskin algılama düzeylerinde bir farklılık olusturmamaktadır. 3. Yas ve TKY hizmet içi egitim kursuna katılıp katılmama durumu degiskenlerinin yöneticilerin takım çalısmasına yönelik algıları .05 düzeyinde anlamlı farklılık göstermistir. 4. Ortaögretim okulu ögretmenlerinin, cinsiyetleri, çalısmakta oldukları okullardaki görev süreleri, egitim durumları ve takım çalısması hizmet içi egitim kursuna katılıp katılmama durumları gibi kisisel özelliklerinin takım çalısmasına iliskin algılama düzeylerinde bir farklılık olusturmamaktadır. 5. Ortaögretim okulu ögretmenlerinin takım çalısmasına yönelik algıları yas, brans, mesleki kıdem, TKY hizmet içi egitim kursuna katılıp katılmama durumu ve görev yaptıkları okul türü degiskenlerine göre .05 düzeyinde anlamlı farklılık göstermistir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is tried to be defined whether teachers and administrators as an education team or not in regard to some variables. The study takes as a universe all the administrators and teachers who work for state institutions of secondary education in the central borough of the province of Bolu. It was possible to reach 58 out of 73 school administrators, and 367 out of 584 teachers working in 16 such institutions. Survey method is used for this research. A five point Likert type ?team perception scale? developed by Mualla Bilgin Aksu, Demirtas and Atılgan (2005) is preferred as data collection instrument. The scale consisted of two parts. In the first part, there were seven questions about gender, participants? positions in the school (principal or teacher), participants? length of service, participants? length of service in their present school, branches, attending a training on TQM and team work. Part two consisted of thirty questions that asked about participants? perceptions about team work. Participants? perceptions about team work is determined acoording to the five-point Likert-type item scale: always (5), generally (4), sometimes (3), rarely (2), never (1). Statistical analyses including reliability, t-tests and analysis of variance were computed by using SPSS program. vi Some findings of the research are as follows: 1. The t-test is applied for looking to the difference between the perceptions belonging to the team work of the secondary education schools? managers and teachers. In their scools, The managers and teachers exposed that they are usually carrying out their team work, with another statement they moved in their schools with team spirit. As a result it exposed that there is no difference between the perceptions concerning to the team work of manager and teacher. 2. In the levels of perception concerning the team work?s of the personal characteristic such as secondary education schools? managers ,their sex, their branchs, their duty period in the schools where they are working, their education status, their proffesional seniority, their status of joining or not joining the team working course of inside duty education and the types of schools where the had duty there is no difference existed. 3. It was found that the variables of age and TQM status of joining or not joining the team working course of inside duty education directed to the managers? team work?s perceptins in the .05?s level caused a significant different. 4. In the levels of perception concerning the team work?s of the personal characteristic such as secondary education schools? teachers, their sex, their branchs, their duty period in the schools where they are working, their education status, their proffesional seniority, their status of joining or not joining the team working course of inside duty education and the types of schools where the had duty there is no difference existed. 5. The perceptions directed to the team work?s of the secondary education school?s teachers, In the level of .05 according to the variables of age, branch, proffesional seniority, status of joining or not joining the team working course of inside duty education and the types of schools where the had duty was showed a significant difference.