Kaynaştırma sınıfı ve özel sınıf öğretmenlerinin sınıflarındaki zihin engelli öğrencilere yönelik ödül ve ceza uygulamalarının belirlenmesi
Identifying the reward and punishment practises that mainstream and special education teachers apply to the mentaly disabled students in their classrooms
  1. Tez No: 211312
  2. Yazar: İBRAHİM ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMİNE ERATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanını amacı, kaynaştırma sınıfı ve özel sınıf öğretmenlerinin zihin engelli öğrencilere yönelik kullanmış oldukları ödül ve ceza uygulamalarını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Batı Karadeniz Bölgesindeki bir ildeki okullarda görev yapan 10 özel sınıf öğretmeni ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 10 kaynaştırma sınıfı öğretmeninden oluşmuştur. Araştırmanın verileri niteliksel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Araştırmada görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu hazırlanırken uzman görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmaların sonuçlarına bakıldığında; engelli öğrenciler ile çalışan öğretmenlerin % 50'sinin özel eğitim ile ilgili herhangi bir programa katılmadığı, özel sınıflara ve kaynaştırma sınıflarına engelli öğrenciler yerleştirilirken yönetmelikle yapılan uygulamaların çeliştiği, her iki öğretmen grubunun da olumlu davranışları artırmak amacıyla; sözel pekiştireçler, nesnel pekiştireçler, sosyal pekiştireçler, sembol pekiştireçler ve yiyecek ödüllerini kullandıkları belirlenmiştir. Her iki öğretmen grubunda bulunan öğretmenlerin tamamına yakının ödülleri belli bir süre ve sıklık içinde kullanmadıkları ve etkili ödül kullanımı ile ilgili yeterli bilgi ve beceriye sahip olmadıkları ödülleri kullanırken belli bir plan içinde uygulamadıkları belirlenmiştir. Hem kaynaştırma sınıfı öğretmenleri hem de özel sınıf öğretmenlerinin öğrencileri için kullanacakları ceza tekniklerini belirleme yöntemlerinde genel olarak benzer yollara başvurdukları, bununla birlikte öğretmenlerin genelde problem davranışları ortadan kaldırmak için gerekli çabayı göstermedikleri ve planlı bir şekilde kullanacakları ceza tekniklerini belirlemedikleri ve uygulamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the reward and punishment practices towards mentally disabled students used by the teachers of integrating classrooms and special classrooms. The sample of the study was composed of 10 teachers of integrating classrooms and 10 teachers of special classrooms who were on duty at state schools in a city in the West Black Sea region. The data were collected by means of semi-structured interviews one of qualitative data collection methods. An interview form was used in the study. According to the results of the present study; it has been determined that 50 percent of the teachers of disabled students did not attend any program related to special education, written regulations and practices are conflicting to each other when disabled students are placed in special classrooms and integrating classrooms and both teacher groups use verbal reinforcements, realia reinforcements, social reinforcements, symbol reinforcements and food rewards in order to increase positive behaviors. It has been determined that nearly all of the teachers in both teacher groups don?t use the rewards at predetermined time and frequency and don?t have adequate knowledge and skill about effective reward usage and don?t use the rewards in a planned way. Both the teachers of integrating classrooms and those of special classrooms try similar ways in determination of punishment techniques, but generally, the teachers don?t show necessary efforts for removing the problematic behaviors and they don?t predetermine and apply the punishment techniques in a planned way.