Problem çözme yönteminin eleştirel düşünme ve erişiye etkisi
Effect of the method of problem solving to critical thinking and achievement
  1. Tez No: 211316
  2. Yazar: GÜLSEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu arastırmanın amacı, problem çözme yönteminin elestirel düsünmeye ve erisiye olan etkisini arastırmaktır. Arastırmada yarı deneysel deney- kontrol gruplu ön test-son test modeli kullanılmıstır. Arastırma, Abant ?zzet Baysal Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük Bölümü üçüncü sınıf öğrencileri ile yürütülmüstür. Öğrenci basarısını ölçmek için arastırmacı tarafından gelistirilen basarı testi, öğrencilerin elestirel düsünmelerini ölçmek ise Watson- Glaser Elestirel Akıl Yürütme ölçeği kullanılmıstır. Verilerin analizinde basarı testinin hazırlanmasında, yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, bağımlı bağımsız gruplar ?t? testi, crombah alpha güvenirlik katsayısı kullanılmıstır. Watson-Glaser elestirel akıl yürütme ölçeği verilerinin analizi için ise arastırmada kullanılan denek sayısının az olduğu (deney grubu=31, kontrol grubu= 21 kisi ) ve öğrencilerin aldıkları puanların normal dağılım göstermediği düsüncesiyle ve çıkan sonuçların daha güvenilir olması amacıyla aynı grup için yapılan (bağımlı) ve iki değiskenli (ön test- son test) alt problemlerin analizinde Wilcoxon ?saretli Sıralar testi, iki iliskisiz değiskenler için Mann Whitney U testi kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen veriler için uygulanan istatistiksel islemler, SPSS for Windows istatistiksel paket programı kullanılarak analiz edilmistir. ?statistiksel islemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıstır. Bu arastırmanın sonucunda; 1. Problem çözme yönteminin, elestirel düsünmeye etkisini ölçebilmek amacıyla yapılan Wilcoxon isaretli sıralar testi sonuçlarına göre, problem çözme yöntemi deney grubundaki öğrencilerin elestirel düsünmelerinde anlamlı bir farklılık olusturmamıstır. 2. Problem çözme yönteminin öğrencilerin basarısına etkisi olup olmadığını bulabilmek için yapılan Wilcoxon isaretli sıralar testi sonucuna göre, problem çözme yöntemi öğrencilerin basarıları üzerinde anlamlı bir fark yaratmıstır. 3. Problem çözme yönteminin kullanıldığı deney grubu ile geleneksel yöntemin kullanıldığı kontrol grubunun elestirel düsünme düzeylerinde arastırma sonucunda anlamlı bir fark olusup olusmadığını görebilmek için yapılan Mann- Whitney U testi sonucuna göre iki grup arasında Watson ? Glaser elestirel akıl yürütme ölçeğinin varsayımların farkına varma boyutunda deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmus, ancak ölçeğin bütününe iliskin bulgulara bakıldığında iki grup arasında anlamlı bir farkın olmadı görülmüstür. 4. Problem çözme yönteminin cinsiyet farklılığına göre öğrencilerin elestirel düsünmelerinde anlamlı bir farklılık yaratıp yaratmadığını bulabilmek için yapılan Mann-Whitney U testi sonucuna göre, problem çözme yöntemi öğrencilerin cinsiyetlerine göre elestirel düsünmelerinde anlamlı bir fark olusturmamıstır. 5. Problem çözme yönteminin öğrencilerin kitap okuma alıskanlıklarına göre elestirel düsünmelerindeki etkisini ölçmek için uygulanan Mann-Whitney U testi sonucuna göre, problem çözme yöntemi öğrencilerin kitap okuma alıskanlıklarına göre toplam elestirel düsünmelerinde nadiren kitap okuduğunu belirten öğrenciler lehine anlamlı bir fark olusturmustur. 6. Problem çözme yönteminin öğrencilerin annelerinin eğitim düzeyine göre elestirel düsünmelerindeki etkisini ölçmek için uygulanan Mann-Whitney U testi sonucuna göre, problem çözme yöntemi annelerin eğitim düzeylerine göre öğrencilerin elestirel düsünmelerinde anlamlı bir fark olusturmamıstır. 7. Problem çözme yönteminin öğrencilerin babalarının eğitim düzeyine göre elestirel düsünmelerindeki etkisini ölçmek için uygulanan Mann-Whitney U testi sonucuna göre, problem çözme yönteminin babaların eğitim düzeylerine göre öğrencilerin elestirel düsünmelerinde anlamlı bir fark olusturmadığı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search for the effect of the method of problem solving to critical thinking and achievement. In this study, semi experimental, pre- test, post test model with experiment-control groups was used. This study has been applied for the third year of classes of coaching department at School of Physical Education and Sports, Abant ?zzet Baysal University. A achievement test developed by the researcher in order to evaluate students? achievement, Watson -Glaser scale of Critical thinking have been utilized in order to eveluate students? critical thinking. While analyzing the data, and preparing the achievement test, percentage, frequency,mode, median, dependant , independent groups, ?t? test , crombah alpha, reliability coefficiency have been applied In order to analyze the data of Watson-Glaser critical reasoning scale, Wilcoson test was used in the same group (dependant variable) for analyzing the subordinating problems (pre- post test) with two variables dependant and with the underlying consideration that there are not enough subjects in the study (subject group:31,control group:21). Mann Whitney U test was used for two unrelated variables. Data released in this study was also processed through SPSS, a package program. The level of meaningfulness was nominated as 0.05. At the end of the research; 1. According to Wilcoxson test which is conducted to measure the effect of the method of problem solving to critical thinking, the results of which released that there has been no meaningful difference in students? critical thinking process in the group of the method of problem solving. 2. According to Wilcoxon test results, method of problem solving caused a meaningful difference on students? success.The test was applied to find out if the method of problem solvinhg has an effect on students? achievement. 3. According to Mann-Whitney U test results , applied fort he purpose of sorting out if there is a meaningful difference in the level of control group and experimental group critical thinking, it was realized that there was a meaningful difference with the favor of experimental group in the perspective that Watson Glaser critical thinking scale ?realising the hypohesis? however when looked through the out come of the whole scale it is realised that there was no meaningful difference. 4. According to Mann-Whitney U test results, applied to find out if gender affects the process of critical thinking process of the subjects, it was found out that gender does not cause a difference in subjects? critical thinking process with the method of problem solving. 5. According to Mann-Whitney U test results, applied to find out if there is a meaningful difference in subjects? habit of reading a book, it was observed that the method of problem solving generated meaningful difference to favor of habit of reading seldom according to total critical thinking result. 6. According to Mann-Whitney U test results, there was no meaningful difference when the subjects? mothers? level of education was observed whether this variable affects the process of critical thinking of the subjects. 7. According to Mann-Whitney U test results, fathers? level of education, this method was realized not to have effect on the process of critical thinking of the subjects.This method was applied so that it can sorted out if there could be a meaningful difference in thinking critically when the subjects fathers were observed