Doğrudan yabancı sermaye yatımları ve Türkiye'deki bölgesel ve sektörel dağılımı
Foreign direct investments and regional and sectoral distribution in Turkey
  1. Tez No: 211320
  2. Yazar: ÖZGER BENLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYİT KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sermayenin hızla uluslararasılasması ile günümüzde dogrudan yabancı sermaye yatırımlarına önemli bir faktör olarak, basta hızlı kalkınma çabası içerisinde olan gelismekte olan ülkelerde, daha fazla yer verilmektedir. Bu çalısmada özellikle Türkiye'deki yabancı sermaye yatırımlarının bölgesel ve sektörel seçiciligi incelenmektedir. Öncelikle yabancı sermaye yatırımı kavramı ve yabancı sermaye yatırımlarına iliskin belirli teoriler açıklanmaktadır. Sonrasında yabancı sermaye yatırımlarının ev sahibi ülke üzerindeki etkileri ve ev sahibi ülkenin mevcut makro ekonomik durumunun yabancı sermaye kararları üzerindeki etkileri incelenmektedir. Son olarak ise Türkiye'deki dogrudan yabancı sermayenin yıllar itibariyle ülke mensei, sektör, nitelik ve bölge bazında bir analizi yapılmaktadır. Çalısma sonuç ve degerlendirme kısmı ile tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Foreign direct investment has been given much further room as a significant factor, especially in rapid development of developing countries, as capital has rapidly been internationalized in recent years. In this work in particular regional and sectoral selectiveness of foreign direct investment in Turkey is investigated. First the concept and certain theories considering foreign direct investment are explained. Following that the effects of foreign direct investment on host country?s economy and the effects of host country?s existing macro economic situation on decisions of foreign direct investment inflows are examined. Finally foreign direct investment in Turkey is analyzed based on its country of origin, sector, characteristic and region. The research is completed by providing its conclusions and a brief evaluation.