İlköğretim okulu öğretmenlerinin algıladıkları okul müdürü yeterlilikleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between the qualifications of school managers and the level of organizational connection that primary school teachers perceived
  1. Tez No: 219580
  2. Yazar: ABDULKADİR AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmada; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin algıladıkları okul müdürü yeterlilikleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla, öğretmenlerin bu değişkenler ışığında sergiledikleri davranışlar belirlenmiştir.Araştırma tarama modelinde olup, ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin kuruma bağlılıklarını etkileyen faktörler, kurum yöneticilerinin örgütsel bağlılığa etkisini belirleyen davranışlar hakkında ilgili kaynaklar taranıp, konuyla ilgili daha önceden yapılmış benzer araştırmalar ve raporlar araştırılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, ilgili uzman görüşleri de alınarak anket formu hazırlanmıştır.Araştırma bir bağımsız evrenden oluşmakta ve bu evrenden alınmış bir bağımsız örneklem içermektedir. İlköğretim okulu öğretmenlerinin algıladıkları okul müdürü yeterlilikleri ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla araştırma kapsamına alınan; İstanbul ili Avrupa yakası Bayrampaşa İlçesi'nde rastgele seçilen 17 ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler evreni oluşturmaktadır. Bu evrenden random (tesadüfî örneklem) yöntemi ile seçilen 120 öğretmen araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm kuramsal bilgiler ve literatür taraması, üçüncü bölüm araştırmanın yöntemi, dördüncü bölüm bulgular, beşinci bölüm sonuçlar ve tartışmalar, altıncı bölüm önerilerdir.
Özet (Çeviri)
In this research;teachers who are working in primary schools which are belong to National Education Ministry are appointed to show to measure the headmaster sufficiency between organizational connection levels by variables.Research is in the scanning style, affectional factors of teachers who are in primary school, resources about organizational connection of institution managers are scanning, similar researches and reports which are done before searched.According to the information obtainedand views of experts about this are taken survey is prepared.Research has an independent universe and includes an independent sample taken from this universe. Teachers who are working in primary schools perceive headmaster sufficiency between relation organizational connection level is in search extent;universe is teachers who are chosen randomly are working in 17 schools which are in İstanbul city, in Europe side and in Bayrampaşa county.120 teachers are the sample of this research who are chosen randomly.This study has six parts.these are the first is introduction, the second is theoretical informations and literature scanning,the third is way of research, the fourth is symptoms, the fifth is results and discussions and the sixth is suggestions.In the statistical analysis of datas which are gained the resultsp